• ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
  • کد خبر: 76706
نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۴ سنت معادل ۰.۲۲ درصد کاهش به ۱۱۱ دلار و ۳۹ سنت رسید.

به گزارش کالاخبر به نقل از رویترز، علی‌رغم ادامه کمبود نفت در بازار به‌خاطر تولید پایین اوپک، ناآرامی در لیبی و تحریم‌های روسیه، ترس از رکود اقتصاد دنیا باعث شد قیمت نفت در اولین ساعات معاملات در روز دوشنبه در آسیا کاهش یابد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۴ سنت معادل ۰.۲۲ درصد کاهش به ۱۱۱ دلار و ۳۹ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۲۷ سنت معادل ۰.۲۵ درصد کاهش، ۱۰۸ دلار و ۱۶ سنت معامله می‌شود.

در شرایطی که ترس از  رکود اقتصاد طی دو هفته گذشته تمام بازارها را فراگرفته، نگرانی در مورد عرضه نفت همچنان ادامه دارد و مانع سقوط شدید قیمت آن می‌شود.

تولید ۱۰ کشور عضو اوپک در ماه ژوئن ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۲۸.۵۲ میلیون بشکه رسید، یعنی بسیار کمتر از ۲۷۵ هزار بشکه افزایش تولیدی که متعهد شده بودند.

کاهش تولید در نیجریه و لیبی، افزایش تولید عربستان و سایر تولیدکنندگان بزرگ را بی‌نتیجه گذاشته‌ و شدت گرفتن ناآرامی‌های سیاسی در لیبی تولید نفت این کشور را بازهم پایین آورده‌است.

به‌این‌ترتیب اوپک احتمالاً بازهم نمی‌تواند به سهمیه تولید خود در ماه جاری برسد. صادرات نفت لیبی تا بین ۳۶۵ و ۴۰۹ هزار بشکه در روز کاهش‌یافته است، یعنی حدود ۸۶۵ هزار بشکه در روز کمتر از شرایط معمول.

اعتصاب برنامه‌ریزی‌شده توسط کارگران نفت و گاز نروژ هم بر عرضه نفت به بازار دنیا تاثیر گذاشته‌است. این اعتصاب احتمالاً ۱۳۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت و میعانات گازی این کشور می‌کاهد.

دراین‌بین، برخی منابع پالایشگاهی اعلام کرده‌اند قیمت رسمی نفت خام سبک عرب احتمالاً حدود ۲ دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه افزایش خواهد یافت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها