صندوق چند کالایی

با فرصت جدید سرمایه گذاری که در بورس کالا شکل گرفت، سرمایه گذاران میتوانند همزمان در کالاهای متفاوت سرمایه گذاری کنند. در گزارش پیش رو به اهمیت صندوق های چند کالایی در بازار مشتقه در بورس کالا میپردازیم.

به گزارش کالاخبر ، خشیار دادمنش، کارشناس حوزه بازارهای کالایی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره آغاز فعالیت صندوق های چند کالایی گفت: صندوق‌های چند کالایی برای یک سرمایه‌گذار تنوع در پرتفو و کاهش ریسک را به ارمغان خواهد آورد.

به گفته دادمنش مجوز نخستین صندوق چند کالایی از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ شد که نخستین صندوق بر مبنای دارایی پایه زعفران خواهد بود. دارایی پایه تمام صندوق‌های کالایی مبتنی بر کالا است که این شامل گواهی سپرده‌های کالایی، قراردادهای آتی کالایی، قراردادهای اختیار معامله و سلف استاندارد موازی می‌شود.

این بدان معناست که صندوق‌های کالایی باید بر اساس این موارد شکل بگیرند و این صندوق‌ها خودشان به طور مستقیم نمی‌توانند کالای مورد نظر را خریداری و نگهداری کنند اما صندوق‌های چند کالایی این فرصت را فراهم می‌کنند که افراد با خرید یک صندوق همزمان چند کالا را داشته باشد و از مزیت‌ها و آبشن‌های وسیع‌تری بهره ببرند.

به گفته این کارشناس حوزه کالایی در زمینه صندوق‌های چند کالایی بحث بر سر این است که این صندوق‌ها می‌توانند علاوه بر آن دارایی پایه‌ای که دارند، در گواهی سپرده کالاهای دیگر نیز سرمایه‌گذاری کنند و به جای یک کالا چند کالا داشته باشند.

او می‌گوید: این صندوق‌ها مزیت‌های دیگری نیز مانند افزایش امنیت (کاهش سرقت)، کاهش هزینه‌ها (هزینه نگهداری فیزیکی کالا و جابه‌جایی) و شفافیت را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارند.

در حال حاضر در بورس کالا ۹ صندوق کالایی وجود دارد که ۷ تای آن‌ها مبتنی بر طلا و دو صندوق دیگر صندوق‌های زعفران هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها