فولاد

مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد خام و محصولات فولادی) در ۴ ماه نخست سال‌جاری، ۳‌ میلیون و ۱۱۱‌ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش ۱۶‌درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش کالاخبر به نقل از دنیای اقتصاد، آمار تفکیکی صادرات فولاد خام، محصولات فولادی، آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره ایران در دوره ۴ ماه نخست سال ۱۴۰۱ منتشر شد. مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد خام و محصولات فولادی) در ۴ ماه نخست سال‌جاری، ۳‌ میلیون و ۱۱۱‌ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش ۱۶‌درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین در ۴ ماه نخست سال‌جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۲‌ میلیون و ۲۱۱‌ هزار تن بوده که کاهش ۱۳‌ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

جزئیات صادرات محصولات فولادی

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، کل صادرات محصولات فولادی کشور در ۴ ماه نخست سال ۱۴۰۱، ۹۰۰‌ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش ۲۳‌درصدی را نشان می‌دهد.

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۷۶۳‌هزار تن بوده و صادرات این مقاطع در ۴ ماه نخست سال‌جاری، ۲۳‌درصد کاهش یافته است.

صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در ۴ ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۳‌درصد کاهش یافته است و به ۶۷۴‌ هزار تن رسیده است. صادرات تیرآهن نیز با کاهش ۳۲‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳۲ ‌هزار تن رسیده است.

صادرات مقاطع تخت فولادی با کاهش ۲۳‌درصدی به ۱۳۷‌هزار تن رسیده است. در ۴ ماه نخست سال‌جاری صادرات ورق گرم ۲۵‌ درصد کاهش یافته و به ۱۰۱‌هزار تن رسیده است. صادرات ورق پوشش‌دار نیز با کاهش ۲۹‌ درصدی به ۲۹ ‌هزار تن رسیده است.

بنا به آمار منتشرشده در ۴ ماه نخست امسال صادرات آهن اسفنجی ۶۰‌درصد کاهش داشته و به ۱۶۶‌ هزار تن رسیده است و همچنین صادرات کنسانتره سنگ آهن با ۴۸‌ درصد کاهش به ۱۵۰‌هزار تن رسیده است.بنا بر آمار منتشر شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۴ ماه نخست سال ۱۴۰۱، شاهد افزایش ۱۳۵‌ درصدی صادرات گندله نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم و صادرات گندله با این رشد به یک میلیون و ۳۶‌ هزار تن رسیده است.

دلایل عمده کاهش صادرات فولاد ایران

بخشنامه وضع عوارض بر صادرات فولاد خام و محصولات فولادی در فروردین سال‌جاری یکی از دلایل اصلی کاهش صادرات این کالاها در ۴ ماهه نخست امسال است. بخشنامه عوارض صادراتی با وجود اصلاح چندباره تا ابتدای خرداد امسال، اجرایی شد. تعرفه اعمال‌شده بر صادرات فولاد باعث شد تا در دوره اجرای این بخشنامه، صادرات فولاد برای واحدهای تولیدی توجیه اقتصادی نداشته باشد.

دیگر دلیل عمده کاهش صادرات فولاد ایران، وضعیت بازار جهانی فولاد و کاهش تقاضا برای فولاد در مناطق مختلف دنیاست. از ابتدای اردیبهشت به بعد، قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد تحت‌تاثیر کاهش تقاضای جهانی نزولی شد. در پی این روند نزولی، نه تنها حباب هیجانی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین به‌طور کامل تخلیه شد، بلکه قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد، تا سطوح سال ۲۰۲۰ که جهان درگیر شیوع کووید-۱۹ بود، عقب‌نشینی کرد. کاهش تقاضای جهانی برای فولاد با سیاست کرونای صفرِ دولت چین و کاهش رشد اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان تشدید شد و این امر، کاهش تجارت جهانی فولاد را درپی داشت.

در کل، وضعیت رکودی بازار جهانی فولاد بر صادرات فولاد ایران نیز تاثیر گذاشت و این عامل، یکی از عوامل اساسی کاهش ۱۶‌درصدی صادرات فولاد ایران در ۴ ماه نخست سال‌جاری بود. گذشته از این عوامل، قطعی برق و خاموشی واحدهای فولادی در تیرماه نیز از دیگر دلایل مهم کاهش صادرات فولاد کشور است.

جزئیات صادرات فولاد ایران در تیرماه

مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد خام و محصولات فولادی) در تیرماه سال‌جاری، ۴۶۹‌ هزار تن بوده که نسبت ماه قبل از آن، کاهش ۶۱‌درصدی را نشان می‌دهد. این کاهش خیره‌کننده بیشتر مربوط به فولاد خام کشور بوده است: در خرداد صادرات فولاد خام ایران ۹۳۱‌ هزار تن صادرات بوده و شاهد کاهش ۷۷‌درصدی آن در تیرهستیم که به ۲۱۴‌ هزار تن رسیده است.

صادرات آهن اسفنجی در تیرماه ۲۷‌ درصد کاهش داشته و به ۷۰‌هزار تن رسیده است. همچنین صادرات گندله با ۳۴‌ درصد کاهش در تیرماه ۱۴۰۱ به میزان ۲۶۰‌ هزار تن رسیده است.

در تیرماه تنها در کنسانتره با افزایش صادرات مواجه بوده‌ایم که در خردادماه هیچ صادراتی نداشته و در تیر به ۱۰۰‌ هزار تن رسیده است.

وضعیت صادرات محصولات فولادی در تیرماه

کل صادرات محصولات فولادی کشور در تیرماه سال ۱۴۰۱، ۲۵۵ ‌هزار تن بوده که نسبت به خرداد، کاهش ۷‌درصدی را نشان می‌دهد. از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی از همه بیشتر بوده که در خرداد ماه ۲۳۱‌ هزار تن بوده و در تیر ۶‌درصد کاهش یافته است.

صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در تیرماه نسبت به ماه گذشته، ۵‌ درصد کاهش یافته است.

صادرات تیرآهن در تیرماه نسبت به خرداد نیز با کاهش ۳۳ ‌درصدی به ۸ ‌هزار تن رسیده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها