image-20221115110909-1.png

با توجه به عرضه محصولات خودروسازان کشور در بورس کالا و ادامه این عرضه ها، بسیاری از خریداران و علاقه مندان به بازار خودرو می‌خواهند بدانند نحوه خرید خودرو در بازار شفاف بورس کالا به چه نحو است. نوشتار پیش رو با بررسی تازه ترین تحولات عرضه خودرو در بورس کالا به خصوص عرضه پژو ۲۰۷ به دنبال پاسخ به پرسش های متداول در خصوص نحوه خرید خودرو از بورس کالاست.

کالاخبر ؛ ۱- آیا امکان خرید خودرو صرفا با داشتن کد بورسی خرید سهام وجود دارد؟

خیر. برای خرید خودرو از بورس کالا باید علاوه بر احراز هویت سجام، کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا را نیز دریافت کنید.

۲- مبلغ پیش پرداخت چه میزان است و چطور باید واریز کرد؟

مبلغ پیش پرداخت براساس شرایط بازار هر خودرو متفاوت بوده و از سوی بورس کالا اعلام می شود و این مبلغ را باید به حساب وکالتی که به کارگزاری مورد نظرتان معرفی کردید، واریز کنید.

در حال حاضر برای خرید محصول ۲۰۷ ایران خودرو که روز ۳۰ آبان عرضه می شود باید ۱۰۰ درصد مبلغ پایه معادل ۱۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به حساب وکالتی واریز شود.

۳-آیا قیمت نهایی ۲۰۷ همین ۱۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و دیگر نیازی به پرداخت وجه وجود ندارد؟

خیر، ۱۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت پایه پژو ۲۰۷ است و قیمت همه خودروها در بورس کالا براساس رقابت و مکانیسم حراج کشف می شود، پس باید توجه کرد قیمت ۲۰۷ نیز براساس میزان تقاضای خریداران نسبت به عرضه ۱۰۰۰ دستگاه از سوی تولیدکننده کشف خواهد شد و تجربه عرضه های قبلی خودرو در بورس کالا نشان می دهد، هر مقدار خودرو پرطرفدارتر باشد طبیعتا رقابت خریداران نیز منجر به کشف قیمت بالاتر به نسبت قیمت پایه می شود.

همچنین هزینه های جانبی شامل بیمه و شماره گذاری و هزینه ثابت جمعا به مبلغ ۴۳ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۱۰۰ ریال به علاوه ۱۳ درصد مبلغ معامله نهایی بابت مالیات و عوارض قانونی باید توسط خریدار پرداخت شود.

۴- نام کاربری و رمز عبور ورود به سامانه‌ی بورس کالای کارگزاری را چطور دریافت کنم؟

نام کاربری و رمز عبور بعد از اتمام فرآیند ثبت نام در سامانه بورس کالای کارگزاری و تایید آن، به شماره همراه شما پیامک می‌شود.

۵-حساب وکالتی چیست؟

حسابی است که متقاضیان خرید خودرو از بورس کالا باید پیش پرداخت خرید را به آن واریز کنند. کارگزاری نیز جهت برداشت وجه به این حساب دسترسی دارد.

۶- مبلغ پیش پرداخت چه زمانی باید به حساب وکالتی واریز شود؟

مبلغ پیش پرداخت جهت واریز به حساب وکالتی در اطلاعیه عرضه آن ذکر شده و باید روز قبل از عرضه به حساب وکالتی واریز شود.

۷- پس از خرید برای تحویل از نمایندگی چه مدارکی مورد نیاز است؟

  • اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار
  • مدارک احراز محل سکونت که باید مطابق با بخشنامه راهور ناجا باشد.
  • ارائه شماره شبا با تاییدیه بانک مربوطه
  • در خصوص عرضه و خرید ۲۰۷، خریداران پس از آنکه موفق به خرید شدند باید با مراجعه به سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو esale.ikco.ir اقدام به ایجاد و تکمیل پروفایل شخصی کرده و در زمان مقرر که طی پیامک (تکمیل وجه هزینه های متعلقات قانونی) اطلاع رسانی می شود علاوه بر انتخاب یکی از نمایندگی های مجاز، بیمه گر مورد نظر خود را در سایت انتخاب و نسبت به واریز وجه هزینه های زیر اقدام کنند.

۸- آیا برای خرید خودرو محدودیتی در بورس کالا وجود دارد؟

در این خصوص ضروری است اطلاعیه عرضه و پیوست آن را مشاهده کنید.

در مورد عرضه ۲۰۷، براساس مشخصات ارایه شده، این خودرو دارای فرمان برقی و رنگ سفید است و هرکد ملی (حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یک دستگاه خودرو می باشد.

همچنین خریداران باید شرایط سنی ۱۸ سال تمام را داشته و اشخاصی که در عرضه های قبلی خودرو در بورس کالا موفق به خرید خودرو شدند امکان ثبت سفارش ندارند.

۹- اگر خرید انجام نشود، مبلغ بلوکه شده در حساب عملیاتی چگونه آزاد خواهد شد؟

در صورتی‌که در پایان روز عرضه خرید خودرو انجام نشود، مبلغ آن از حالت بلوکه خارج می‌شود. باید توجه کنید که مبلغ پیش پرداخت در حساب خود شما بلوکه می شود و هیچ وجهی به حساب بورس یا شرکت خودروسازی واریز نمی شود، پس از اگر موفق به خرید نشدید مبلغ بلوکه شده در حساب شما آزاد می شود.

۱۰-موعد تحویل خودرو چه زمانی است؟

موعد تحویل خودرو در اطلاعیه عرضه آن ذکر می‌شود. در خصوص عرضه 207، تحویل سه ماهه بوده و ۳۰ بهمن به خریداران تحویل می شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها