• ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰
  • کد خبر: 79885
شهرداری تهران

پس از پذیرش ملک تجاری متعلق به بانک ملت در تیر امسال و همینطور دو واحد مسکونی شهرداری تهران در اواسط مرداد و یک ملک دیگر آن در اوایل شهریور در بازار فرعی بورس کالا، شهرداری مجددا یک آپارتمان دیگر خود را در بورس کالا پذیرش کرد.

به گزارش کالاخبر ، مدیریت پذیرش بورس کالای ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد: یک واحد آپارتمان مسکونی متعلق به شهرداری تهران پس از بررسی مدارک و مستندات در سیصد و پنجاه و پنجمین جلسه کمیته عرضه در ۲۹ شهریور ١۴٠١ مورد تصویب قرار گرفت.

اطلاعات امیدنامه آپارتمان مذکور نشان می دهد این آپارتمان با نوع کاربری مسکونی در تهران (شهران، بلوار کوهسار، کوچه دانش، مجتمع استاد شهریار ۲، پلاک ۱۹، بلوک ۱، طبقه دوم واحد جنوب غربی) واقع شده است.

در جزئیات اطلاعیه پذیرش آمده است: آپارتمان با کد نوسازی ۱۵۰-۶۱۳۸۸۰۰۳ دارای مساحت عیان ۹۰.۸۳ مترمربع و مساحت عرصه ۵۶۵۰ مترمربع است.

مستحدثات، ابنیه و تاسیسات در این ملک شامل ۲ خواب، یک سالن، یک سرویس بهداشتی و حمام، آسپزخانه اپن و کابینت های آن MDF است. نمای ساختمان از سنگ و پوشش کف مشاعات از سنگ و دیوارها در پارکینگ سیمان رنگی می باشد.

همچنین این واحد مسکونی دارای آسانسور، درب ورودی ضد سرقت و درب داخلی چوبی است. درب های داخلی چوبی و سقف دارای گچبری و نور مخفی بوده و سرمایش آن کولر آبی و گرمایش شوفاژ با موتورخانه مرکزی است. این واحد دارای آیفون تصویری و دارای امتیاز برق، گاز و آب می باشد.

روش عرضه ملک یکجا و در بازار فرعی بورس کالا

۶ تیر نیز یک ملک تجاری متعلق به بانک ملت که شرکت توسعه بازاریابی و فروش ماد بود، پس از بررسی مدارک و مستندات در سیصد و چهل و ششمین جلسه کمیته عرضه مورد پذیرش قرار گرفته بود. همچنین دو واحد آپارتمان شهرداری تهران هم در ۱۱ مرداد پس از بررسی مدارک و مستندات در سیصد و چهل و نهمین جلسه کمیته عرضه پذیرش شده بودند. شهرداری تهران در ادامه در اول شهریور ماه یک واحد آپارتمان مسکونی را پس از بررسی مدارک و مستندات در سیصد و پنجاه و یکمین جلسه کمیته عرضه پذیرش کرده بود.

۲۳ شهریور ۲ واحد آپارتمان شهرداری تهران برای نخستین بار در بورس کالا عرضه و مورد معامله قرار گرفت. ۱۷ مهر ماه نیز یک ملک دیگر شهرداری تهران در بازار املاک و مستغلات بورس کالا عرضه خواهد شد.

کارشناسان و فعالان بازار سرمایه همواره به برتری فروش املاک با سازوکارهای شفاف در بورس کالا نسبت به مزایده های سنتی تاکید دارند.

از نظر آنان یکی از مهم ترین مزیت های معامله املاک و مستغلات نهادهای دولتی و دستگاه های اجرایی و بانک ها و همینطور شهرداری ها در بورس کالا، ایجاد شفافیت در فرآیند انجام معاملات است، چرا که مکانیزم کشف نرخ در بورس کالا به صورت حراج بوده و قیمت‌های متقاضیان خرید قابل رصد برای عموم است.

ضمن اینکه در هنگام پذیرش ملک پیش از برگزاری حراج نیز دقت کافی در مستندات و مالکیت املاک توسط بورس کالا صورت می‌گیرد و تمامی این مستندات برای عموم قابل رویت بوده و از این طریق افرادی که تمایل به خرید داشته باشند از صحت مستندات املاک مطمئن خواهند شد.

ابلاغیه دولت و تاکید بر عرضه در بورس کالا

محمد مخبر، معاون اول رییس جمهور اواخر مهر سال ١۴٠٠، بخشنامه اجرایی تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد را با هدف بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های بورس کالا در حوزه فروش املاک و مستغلات مازاد نهادها و دستگاه های اجرایی، به دستگاه های اجرایی شمول قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ کرد.

در بند دوم این بخشنامه بر استفاده از ظرفیت بورس کالا برای فروش اموال مازاد دولت تاکید شده بود.

در بند دوم این بخشنامه آمده است: استانداران موظفند با تشکیل کارگروه شناسایی و مولدسازی در استان‌ها به صورت مستمر نسبت به شناسایی اموال و املاک مازاد در اختیار دستگاه های اجرایی اقدام و پس از صدور مجوز توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، مراتب را پیگیری کنند که منجر به مولدسازی این اموال و املاک مازاد یا فروش از طریق عرضه در بورس کالا یا مزایده عمومی و واریز منابع حاصل از مولدسازی یا فروش به ردیف درآمدی مربوط شود.

پیش از این، عرضه‌های موفق املاک وزارت دفاع، وزارت راه و شهرسازی و بانک‌ اقتصاد نوین در بورس کالا انجام شده بود. باید منتظر ماند پس از بانک ملت، کدام یک از دستگاه های اجرایی و یا بانک ها از ظرفیت های بورس کالا در راستای فروش آسان و شفافیت املاک مازادشان استفاده می کنند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها