آراسته

مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران با بیان اینکه اوراق سلف موازی خودرو هفته آینده در بورس کالا منتشر می شود، گفت: عرضه اوراق سلف موازی استاندارد وانت کارا ۲۰۰۰ تک کابین جهت تأمین مالی تولید شرکت بهمن موتور با سررسید دوساله و با ارزش ۲۰،۰۰۰ میلیارد ریال از هفته آینده در بورس کالای ایران آغاز می شود.

رحمان آراسته در گفت و گو با کالاخبر با بیان اینکه معاملات ثانویه اوراق سلف موازی وانت کارا یک روز پس از پایان عرضه اولیه راه‌اندازی می شود، اظهار کرد: انتشار اوراق سلف موازی استاندارد با هدف تأمین مالی ارزان صنایع و بنگاه‌های اقتصادی در بازار سرمایه با نگاه ویژه به صنعت خودرو در بورس کالای ایران در دستور کار قرار گرفته و در این راستا دو خودروسازی دیگر و یک شرکت قطعه‌ساز در مراحل تکمیل مدارک جهت انتشار اوراق هستند.

مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران افزود: با توجه به نیاز فعلی کشور در خصوص افزایش تولید و کاهش هزینه‌های تمام‌شده در صنعت خودرو، پیش‌بینی می‌شود بهره‌گیری از سرمایه‌های عمومی و هدایت مستقیم آن به صنعت خودرو در بستر بازار سرمایه نقش چشم‌گیری در توسعه این صنعت داشته باشد. در همین راستا بورس کالا انتشار اوراق تأمین مالی بهمن موتور را به عنوان نقطه شروع این برنامه قرار داده و با انتشار موفق اوراق مذکور به سرعت انتشار اوراق جدید برای رفع تنگنای تأمین مالی در صنعت خودرو و قطعه‌سازی را آغاز خواهد کرد.

آراسته گفت: اوراق مذکور دارای بازارگردان با تعهدات بازارگردانی حداقل سفارش انباشته با دامنه مظنه دو درصد به اندازه یک درصد حجم کل اوراق و سقف تعهد معاملات روزانه تا پنج درصد حجم کل اوراق بوده و از این رو سرمایه‌گذاران نسبت به نقدشوندگی اوراق نگرانی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: در صورت تمایل خریدار اوراق، امکان تحویل فیزیکی اوراق به معنی تحویل وانت کارا ۲۰۰۰ تک کابین در سررسید مطابق با مشخصات قرارداد و مقررات جاری فراهم است.

وی توضیح داد: البته اوراق سلف موازی استاندارد وانت کارا ۲۰۰۰ تک کابین منضم به اختیار فروش تبعی با قیمت اعمال معادل ۱۳۶ درصد قیمت پایه عرضه اولیه و اختیار خرید تبعی با قیمت اعمال معادل ۱۴۴ درصد قیمت پایه عرضه اولیه است. بنابراین با توجه به قیمت‌های اعمال ذکر شده سود سرمایه‌گذاران تا سررسید از مشارکت در تأمین مالی بهمن موتور بین ۳۶ درصد تا ۴۴ درصد خواهد بود البته سرمایه‌گذران در طول دوره معاملاتی تا سررسید امکان فروش اوراق در بازار ثانویه با کسب سود متناسب با دوره نگهداری اوراق را خواهند داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها