16583-footofan_com.jpg

راه اندازی معاملات آتی ارز به منظور پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز که می تواند مشوقی بزرگ برای ورود سرمایه گذاران خارجی در دوران پساتحریم باشد، ضروری به نظر می رسد.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» ماشاءالله عظیمی، عضو شورای عالی بورس در مورد راه اندازی بازار مشتقه ارز گفت: معاملات آتی ارز یکی از روش های قابل اتکا برای  اطمینان دادن به فعالان اقتصادی در راستای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز است که تاخیر در تشکیل این بازار با توجه به شرایط فعلی اقتصاد منطقی نیست.

وی با بیان اینکه لازم است تصمیمات بانک مرکزی و سازمان بورس برای راه اندازی معاملات آتی ارز سرعت گیرد، افزود: با راه اندازی بازار معاملات آتی ارز، شاهد محدودیت در دامنه نوسانات خواهیم بود، از سوی دیگر ضروری است که در بازار ارز ریسک قابل قبول و محدودی در فعالیت ها لحاظ شود و نگرانی سرمایه گذاران نیز کاهش یابد.

به گفته عظیمی، بانک مرکزی در بازار ارز در مقایسه با دوره های قبل عملکرد بهتری داشته است، از این رو ضروری است که برای تسهیل سرمایه گذاری و پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز، زمینه راه اندازی معاملات آتی ارز را فراهم کند.

وی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه اقتصاد ایران نیازمند تنوع بخشی به بازارهای مالی خود است، گفت: با تنوع بخشی به بازارهای مالی، در تبدیل دارایی های سرمایه گذاران تسهیل می شود.

به گفته عظیمی، بازار معاملات آتی ارز باید به صورت ساختارمند و به دور از دخالت های مستقیم دولت راه اندازی شود، تا یکی از مشوق های ورود سرمایه گذاران خارجی در دوران پساتحریم باشد.

دبیرکل اتاق تعاون ایران تاکید کرد: راه اندازی معاملات آتی ارز به سرمایه گذاران خارجی و داخلی با توجه به کاهش نوسانات، قدرت تصمیم گیری بیشتری می دهد و از این رو نیاز است که مقدمات راه اندازی این بازار هر چه سریع تر فراهم شود.  

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش