• ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
  • کد خبر: 37189
نفت

پیش‌بینی می‌شود متوسط قیمت شاخص نفت برنت در ۲۰۲۰ برابر با ۶۳.۴۸ دلار در هر بشکه باشد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از رویترز، نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد قیمت نفت در سال جاری میلادی در همین حد فعلی باقی می‌ماند چون ادامه خطرات ژئوپولیتیکی و کاهش تولید اوپک و متحدانش افزایش تولید سایر عرضه کنندگان را جبران خواهد کرد.

این نظرسنجی از ۵۰ اقتصاددان و تحلیلگر قبل از شیوع ویروس کرونا گرفته شده است و طبق آن پیش‌بینی می‌شود متوسط قیمت شاخص نفت برنت در ۲۰۲۰ برابر با ۶۳.۴۸ دلار در هر بشکه باشد. متوسط قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی تا امروز ۶۳.۷۶ دلار در هر بشکه و در ماه گذشته ۶۳.۰۷ دلار بود.

دورنمای ۲۰۲۰ برای نفت وست تگزاس اینترمدیت تا ۵۸.۲۲ دلار در هر بشکه نسبت به پیش‌بینی ۵۷.۷۰ دلار برای ماه دسامبر افزایش یافته است.

قیمت نفت در ژانویه پس از ترور یکی از فرماندهان ارشد ایران توسط آمریکا افزایش یافت ولی این افزایش کوتاه‌مدت بود.

کایلین برچ، تحلیلگر واحد اطلاعات اقتصادی گفت: افزایش درگیری‌ها در خاورمیانه بر قیمت نفت تأثیر می‌گذارد و خطر درگیری مستقیم نظامی بین آمریکا و ایران هنوز وجود دارد.

قیمت نفت در حال حاضر در پایین‌ترین حد خود از ماه اکتبر قرار دارد و دلیل اصلی آن ترس از تأثیر شیوع ویروس کرونا بر تقاضای نفت است. ولی کاهش بیشتر قیمت نفت را باید با تولید کمتر اوپک جبران کرد.

ادوارد مویا، تحلیلگر بازار نفت در مؤسسه اوآندا در نیویورک گفت: اوپک می‌تواند تا حدی بازار نفت را در ۲۰۲۰ متعادل کند و کاهش نفت این گروه از بازارهای نفت حمایت و افزایش اخیر تولید توسط تولید کنندگان غیراوپک را جبران می‌کند.

اکثر شرکت کنندگان در این نظرسنجی انتظار دارند اوپک و متحدانش به‌رهبری روسیه طی ائتلافی موسوم به اوپک+، قرارداد کاهش تولید خود را از ماه مارس نیز تمدید کنند.

دانیلا کرسینی، تحلیلگر اینتسا سان‌پائولو گفت: این گروه مجبور می‌شود سطح فعلی کاهش تولید را حداقل تا پایان سال جاری میلادی حفظ کند چون رشد تولید غیراوپک احتمالاً سریع‌تر از تقاضای جهانی در ۲۰۲۰ خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش