چین

فرانسه، آمریکا و ونزوئلا نیز روی به قرنطینه بخشی یا تمام کشور خود آورده‌اند.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از آسوشیتدپرس، بیشتر شدن شیوع کرونا در جهان باعث شد تا بانک مرکزی آمریکا در نشستی اضطراری و بی سابقه، نرخ بهره را به صفر درصد کاهش دهد. به دنبال اعلام این خبر، بانک مرکزی ژاپن نیز جلسه اضطراری برگزار و اقدامات حمایتی بیشتری را از بازارهای مالی اعلام کرد. شهر سان فرانسیسکو به طور کامل قرنطینه اعلام شده و دولت از مردم خواسته است تا از تجمعات بیشتر از ۱۰ نفر خودداری کنند.  

ایتالیا به عنوان کانون اصلی کرونا در اروپا اعلام کرده است که قرنطینه را به تمام کشورش گسترش داده است. با قرنطینه کامل هشتمین اقتصاد بزرگ جهان انتظار می رود رشد اقتصادی منطقه یورو بیش از پیش با کاهش مواجه شود. از سوی دیگر اسپانیا و دانمارک نیز با اتخاذ تصمیمی مشابه، کشورهای خود را قرنطینه کردند. در انگلیس دولت اعلام کرده است که افراد سالمند باید خود را قرنطینه کنند و مدارس و اماکن عمومی در تقریبا همه کشورهای اروپایی تعطیل شده است. فرانسه نیز خبر از قرنطینه ۱۵ روزه کشور داده است.  

ویشینو واراتان، کارشناس بازار در بانک " میزوهو" گفت: فدرال رزرو بخش بزرگی از توان خود را برای مهار کرونا شرط بسته است و اکنون دستش در صورت وخیم تر شدن وضعیت خالی خواهد بود.

چین اعلام کرده است که از زمان همه‌گیری کرونا تاکنون صادراتش ۱۷ درصد و وارداتش چهار درصد کاهش پیدا کرده است. با توجه به بزرگی بازار چین، بسیاری از شرکت‌های مطرح بین‌المللی انتظار زیان سنگینی را در نتیجه تعطیلی کسب و کارهای خود دارند.  

در آمریکا شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به ۷۱ نفر افزایش یافته و در سراسر کشور حالت فوق العاده اعلام شده است. ترامپ در جلسه اضطراری با بانکداران آمریکایی راه های تامین نقدینگی لازم بازار را بررسی کرد و وزیر خزانه داری نیز از معافیت موقت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی خبر داد.  

در شرق آسیا بانک های مرکزی چین، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور و استرالیا برای حمایت از بازارها دست به کار شده اند و احتمال منفی تر شدن نرخ بهره در ژاپن به دنبال رشد عجیب منفی هفت درصدی اخیر شدت پیدا کرده است.

بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی آلمان و وزیر دارایی فرانسه هم در اظهاراتی جداگانه اعلام کردند که در حال بررسی اقدامات ممکن برای حمایت از بازارهای مالی و کاستن از تبعات منفی کرونا هستند.  جینگ یی پان، تحلیل گر بانک آی جی گفت: هر چند که دولت ها و بانک های مرکزی به دنبال حمایت بیشتر از اقتصاد خود هستند اما ریسک ورود اقتصاد جهانی به رکود کاملا واقعی و فراگیر است.  در انگلیس نیز دولت خبر از رکوردشکنی مخارج خود در طول ۶۵ سال اخیر برای تقویت رشد اقتصادی را داده است.  

در وال استریت، همه شاخص‌ها به دنبال اعلام خبر محدودیت های جدید به طرز کم سابقه ای ریزشی بودند تا جایی که سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.  شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۱۲.۹۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۰ هزار و ۱۸۸.۵۲ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۱۱.۹۸ درصد سقوط تا سطح ۲۳۸۶.۱۳  واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با ریزش ۱۲.۳۲ درصدی در سطح ۶۹۰۴.۵۹  واحدی بسته شد.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بهتری داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۰۶ درصدی تا سطح ۱۷ هزار و ۱۱.۵۳  واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۲۲ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۱۱۳.۸۹ واحد بسته شد.

در چین شاخص "شانگ‌های  کامپوزیت" ریزش ۰.۸۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۶۹۷.۷۷  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۵.۸۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۲۹۳.۴۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی  بود.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه و مذاکرات برگزیت قرار داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۴.۰۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۱۵۱.۰۸ واحد بسته شد.

شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۵.۷۵ درصدی در سطح ۳۸۸۱.۴۶ واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۵.۳۱ درصدی و ایستادن در سطح  ۸۷۴۲.۲۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۷.۸۸ درصد بالا رفت و به ۶۱۰۷.۲۰ واحد رسید.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها