مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران با اعلام خبر انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن در آینده نزدیک گفت: در این طرح بورس کالا به دنبال این است که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استانداردِ مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته شود و خریدار با خیال راحت اقدام به خرید کند انجام دهد. در حال حاضر مردم در پیش خرید مسکن در بازار غیرمتشکل، همواره نگران عمل نکردن سازنده به تعهداتش هستند اما با آغاز معاملات پیش فروش متری مسکن در بورس کالا، خریداران با آسودگی خیال به میزان نقدینگی خود پیش خرید متری خانه انجام می دهند.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از سنا، جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران با بیان مطلب فوق توضیح داد: موضوع معاملات مسکن در بورس کالای ایران با دو ایده در حال پیش روی است. معاملات در بازار فیزیکی بورس کالای ایران نخستین روش در این رابطه است. براین اساس، اموال مازاد دولت و بانک‌ها در بورس کالا عرضه می شوند. شایان ذکر است، آخرین عرضه در این خصوص هم مربوط به وزارت دفاع و پشتیبانی‌های نیروهای مسلح بود که یک قطعه زمین مازاد خود را بر روی تابلوی بورس به فروش رساند.

فلاح اضافه کرد: اما بحثی مهمتر از عرضه فیزیکی مسکن یا به عبارتی عرضه اموال فیزیکی غیرمنقول در بورس در حال پیگیری و عملیاتی شدن است و آن هم انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن است.

حل ریسک نکول سازنده

وی تصریح کرد: پیش خرید مسکن، یکی از روش‌های خانه‌دار شدن است، اما در پیش خرید مسکن در بازار غیرمتشکل، مساله ریسک نکول سازنده همواره یکی از مهمترین دغدغه هایی است که همیشه برای افرادی که اقدام به پیش خرید می کنند وجود دارد، به طوریکه آنها همیشه نگران انجام تعهدات سازنده در سررسید و رسیدن به مسکن خود در زمان اعلامی هستند.

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران تاکید کرد: در صدد هستیم در بازار سرمایه بستری فراهم کنیم تا متقاضیان بتوانند به راحتی مسکن پیش خرید کنند. در حال حاضر و در بازار آزاد انقدر قیمت مسکن بالا رفته است که فراهم کردن مبلغ مورد نیاز برای پیش خرید آن بسیار دشوار شده است.

فلاح افزود: اگر این امکان در بازار سرمایه به وجود آید که افراد بتوانند حتی به اندازه یک متر مربع و به میزان نقدینگی خود پیش خرید خانه انجام دهند تا بتوانند قدرت خرید پس انداز خود را نگه دارند، کمک زیادی در این راستا انجام داده ایم بنابراین باید بتوانیم مسکن را به قطعات کوچک تبدیل کنیم و امکان فروش آن و نیز امکان انجام معاملات ثانویه را برای آن فراهم کنیم.

وی توضیح داد: در این طرح بورس کالا به دنبال این است که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استانداردِ مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته شود و خریدار با خیال راحت اقدام به خرید کند انجام دهد. همچنین، اگر در سررسید سازنده تعهدات خود را ایفا نکرد بتواند از سازنده خسارت بگیرد و ضرر احتمالیِ پیش خریدار را جبران  کند.

فلاح اجرایی شدن این مدل را راهی برای توسعه سرمایه گذاری قابل اعتماد در حوزه مسکن دانست و افزود: به این ترتیب، سرمایه های خرد بازارسرمایه به سمت افزایش تولید و عرضه مسکن سوق پیدا می کند. افزایش تولید مسکن نیز تنها متغییری است که می تواند به مهار افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن کمک کند.

وی اظهار امیدواری کرد که این ابزار در آینده نزدیک با همراهی سازمان بورس و اوراق بهادار و وزرات راه شهرسازی عملیاتی شود. این طرح با نظر موافق کمیته فقهی سازمان بورس همراه است و در حال حاضر در مرحله تدوین مقررات قرار دارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها