• ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
  • کد خبر: 50492
نفت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر آماری که نشان داد احیای اقتصادی چین شتاب گرفته و دورنمای تقاضا برای انرژی را روشن تر کرد، افزایش یافت.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه مه با ۴۷ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش، به ۶۹ دلار و ۶۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در آوریل با ۴۹ سنت معادل ۰.۸ درصد افزایش، به ۶۶ دلار و ۱۰ سنت در هر بشکه رسید.

آمار جدید نشان داد رشد تولید صنعتی چین در فاصله ژانویه تا فوریه سرعت گرفته و فراتر از انتظارات بوده است و همزمان آمار تولید روزانه پالایشگاهی ۱۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد را نشان داد.

سِنگ ییک تی، تحلیلگر شرکت مشاوره SIA انرژی در این باره اظهار کرد: صنعت سنگین چین رشد قوی نشان داده و تولید سیمان، فولاد، زغال سنگ و آلومینیوم رشد دو رقمی در مقایسه با سطح پیش از شیوع کرونا در سال ۲۰۱۹ داشته است. تولید و انتقال همه این مواد نیازمند انرژی است.

عامل دیگری که از قیمت ها پشتیبانی کرد اقدام عربستان سعودی در کاهش عرضه به مشتریان آسیایی بود. منابع پالایشگاهی به رویترز گفتند عربستان سعودی فروش نفت برای بارگیری در آوریل را برای دستکم چهار پالایشگر شمال آسیا به میزان حداکثر ۱۵ درصد کاهش داده است اما نیاز ماهانه پالایشگاههای هندی را به طور کامل تامین می کند.

اوپک و متحدانش در نشستی که اوایل ماه جاری داشتند تصمیم گرفتند محدودیت عرضه خود را در آوریل تغییر نداده و در همین سطح فعلی حفظ کنند. قیمت ها با صعود بیشتر به این تصمیم واکنش نشان دادند.

شرکت تحقیقاتی IIR Energy هم روز جمعه اعلام کرده بود ظرفیت هفتگی پالایشگاه های نفت آمریکا ۱.۶ میلیون بشکه در روز رشد کرده است. پس از اختلالی که ماه گذشته تحت تاثیر طوفان زمستانی در تگزاس پیش آمد، پالایشگاه های بیشتری فعالیتشان را ازسرمی گیرند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شرکت های انرژی آمریکایی هفته گذشته شمار دکلهای حفاری نفت و گاز را یک حلقه کاهش دادند که نخستین کاهش هفتگی از نوامبر بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش