فلاح

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران می گوید برنجی که اکنون در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالای ایران عرضه می شود در کیسه های ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرمی مورد معامله قرار می گیرد اما چنانچه خریدار قصد تحویل محصول از انبار را داشته باشد باید حداقل ۱۰۰ گواهی سپرده معادل ۱۰۰ کیلوگرم برنج را خریداری کند؛ لذا از آنجایی که حداقل میزان تحویل ۱۰۰ کیلوگرم است مصرف کننده‌ها و حتی خانواده هم می‌توانند برای مصارف شخصی خود از این بازار برنج مورد نیاز خود را دریافت کنند.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، جواد فلاح مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، در رابطه با جزئیات عرضه برنج در بورس کالا، اظهار کرد: معاملات گواهی سپرده کالایی محصولات کشاورزی از سال ۱۳۹۴ در بورس کالا آغاز شده است و از این ابزار برای اجرای سیاست حمایتی قیمت تضمینی ذرت و جو دامی استفاده شد. هم چنین در سال‌های بعد معاملات زعفران، پسته، زیره، کشمش و رطب مضافتی در قالب گواهی سپرده کالایی راه اندازی شد.

او افزود: اکنون برنج نیز به عنوان یک دارایی پایه جدید به این بازار اضافه شد و معاملات آن نیز در این بازار از ۱۴ فروردین ماه امسال آغاز شده است که در قالب این بازار کشاورزان می‌توانند محصول خود را به انبار مورد پذیرش بورس کالا تحویل دهند که اکنون برای محصول مذکور یک انبار در شهرستان آمل پذیرش شده است.

محصول چگونه به گواهی تبدیل می شود؟

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، تصریح کرد: کشاورزان پس از شالی کوبی محصول، با توجه به استانداردهای در نظر گرفته شده می‌توانند محصول خود را تحویل انبار پذیرش شده بدهند، مسئولان انبار پس از بررسی برنج از لحاظ کمی و کیفی و تطبیق آن با استانداردهای از پیش اعلام شده، برای کشاورز قبض انبار صادر می‌کنند که این قبض در روز کاری بعد تبدیل به گواهی سپرده کالایی می‌شود که به عنوان یک ورقه بهادار در بازار سرمایه قابلیت معامله پیدا می‌کند. هر گواهی سپرده کالایی معادل یک کیلوگرم برنج است.

فلاح گفت: تا کنون ۱۲۶ تن برنج در انبار مورد پذیرش بورس کالا سپرده شده است که در حال حاضر همین مقدار عرضه و معامله می‌شود.  اکنون از فصل برداشت برنج فاصله گرفته ایم، این بازار راه اندازی شد تا در سال زراعی بعدی و با آغاز فصل برداشت محصول جدید، این نوع معامله در بازار بین کشاورزان و سایر سهامداران معرفی شده باشد.

امکان حضور خریداران خرد در بازار گواهی سپرده برنج

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: برنجی که اکنون عرضه شده  محصولی است که از خروجی شالی‌کوبی به دست آمده و هنوز بوجار نشده و در کیسه‌های هفتاد تا هشتاد کیلوگرمی مورد معامله قرار می‌گیرد، اما چنانچه خریدار قصد تحویل محصول از انبار را داشته باشد، باید حداقل صد کیلوگرم گواهی سپرده کالایی برنج خریداری کرده باشد.

او اظهار کرد: البته باتوجه به مذاکراتی که با انبار شده است، مسئول انبار می‌تواند متناسب با درخواست خریدار، محصول را با اخذ هزینه‌های مربوط پس از انجام فرآیند بوجاری و حذف نیم دانه‌های برنج از آن، در بسته بندی‌های ۱۰ کیلوگرمی تحویل دهد.

فلاح گفت: از آنجایی که حداقل میزان تحویل ۱۰۰ کیلوگرم است مصرف کننده‌ها و حتی خانواده هم می‌توانند برای مصارف شخصی خود از این بازار برنج مورد نیاز خود را دریافت کنند.

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: روند معاملات برنج نیز همانند سایر معاملات صورت گرفته در این بازار به شیوه حراج پیوسته صورت می گیرد که در تمامی روزهای کاری سهامداران می توانند  این محصول  ساعت ۹ صبح تا ۱۵ معامله کنند. همچنین  مهلت تسویه معاملات نیز یک روز کاری پس از انجام معامله است.

فلاح در پایان گفت: روند کشف نرخ در برنج نیز همانند سایر اوراق کالایی بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضاست و در این روزها برنج طارم با قیمت حدود ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان مورد معامله قرار می‌گیرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها