بورس کالا

در هفته ای که گذشت شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم ترین موضوع به عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا و طرح وزارت راه و شهرسازی و حمایت مجلس از این رویداد، تاکید بر عرضه کل زنجیره تولید کالاها در بورس و اعلام مزایای بورسی شدن برنج برای کشاورزان اختصاص داشت.

اشخاص حقیقی املاکشان را در بورس کالا به فروش برسانند

به گزارش «کالاخبر»؛ محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید که افراد حقیقی هم در کنار نهادهای مختلف می توانند املاک خود را در بستر شفاف و رقابتی بورس کالا به فروش برسانند. به گفته محمودزاده همچنین در طرح انتشار اوراق سلف مسکن که به فروش متری شهرت یافته، افرادی که قادر به خرید مسکن در یک مرحله نیستند طی چند مرحله می توانند اقدام به خرید متراژهای یک واحد مسکونی کنند و سرمایه های خود را به ارزش روز نگه دارند.

آمادگی بورس کالا برای میزبانی از عرضه املاک اشخاص حقیقی

علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از آمادگی کامل این بورس برای میزبانی از عرضه املاک افراد حقیقی خبر داد و گفت: مطابق دستورالعمل معاملات املاک و مستغلات در بورس کالای ایران، قابلیت عرضه املاک اشخاص حقیقی وجود دارد و در صورت تقاضای افراد حقیقی برای عرضه املاکشان در بورس کالا نه تنها بسترهای مقرراتی از گذشته فراهم شده بلکه بسترهای فنی آن نیز موجود است.

ایجاد بازاری شفاف و رقابتی با عرضه املاک اشخاص حقیقی

علیرضا پاک‌فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس می گوید که شفافیت و رقابت در بخش تولید، زیربنای توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال در کشور است، از این رو مجلس در طرح جهش تولید مسکن، زمینه عرضه کامل مصالح ساختمانی در شرایطی رقابتی و شفاف را در بورس کالا فراهم کرده تا انبوه سازان با خیال آسوده بتوانند مواد مورد نیازشان را خرید کنند؛ در این حوزه عرضه مسکن نهادهای دولتی و عمومی و اشخاص حقیقی در بورس کالا، اصل شفافیت و رقابت را در حوزه مسکن برقرار می کند.

موافقت مجلس با عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس

محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با بیان اینکه مجلس موافق طرح وزارت راه برای عرضه املاک اشخاص حقیقی در کنار املاک دولتی در بورس کالاست، گفت: با رونق معاملات این املاک در بورس کالا، قیمت های متناسب با هر منطقه به صورت شفاف اعلام شود و از این طریق، میانگین قیمتی در هر منطقه از تهران یا کشور به صورت شفاف مشخص شده و متناسب با آن معامله صورت می گیرد.

بورس کالا بستری شفاف برای کشف قیمت کالاها در زنجیره تولید

ابوالفضل روغنی گلپایگانی رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی معتقد است در سالی که با محوریت تولید نامگذاری شده است، نقش بورس کالا به عنوان بستری شفاف برای کشف قیمت کالاها در زنجیره تولید از اهمیت ویژه ای برخوردار است در این میان باید با حمایت فعالان بخش تولید، رویکرد قیمت گذاری دستوری از اقتصاد کنار رود و اتاق بازرگانی و انجمن ها نیز در پایش خریداران واقعی مواد اولیه از غیرواقعی، اقدام کنند.

عملیاتی شدن عرضه خودرو در بورس در صورت حذف نگاه دستوری به قیمت

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید در بحث عرضه خودرو در بورس کالا با توجه به نظرات مختلف و بعضا با مطرح شدن مسئله قیمت گذاری که با فلسفه بورس کالا مغایرت دارد گفت که برای تصمیم برای عرضه خودرو در بورس کالا به طور قطع باید نگاه قیمت گذاری را کنار گذاشت.

بورس کالا فرصتی برای حذف واسطه گری در بازار برنج شمال

جواد فلاح مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران می گوید، آغاز معاملات گواهی سپرده برنج در بورس کالا فرصتی برای حذف واسطه گری در بازار برنج شمال است و کشاورزان می‌توانند محصول خود را به طور مستقیم از طریق سازوکار بورس کالا به فروش برسانند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش