مس

تقاضای زیاد در مواجهه با کمبود عرضه، قیمت مس را به قله های جدیدی رسانده است. مس با طیف گسترده ای از کاربردها، تقریبا صنعتی ترین فلز پایه بوده و برای چندین دهه، قیمت آن به عنوان شاخص کلیدی در سلامت اقتصادی جهان مدنظر قرار گرفته است. به عبارت دیگر، افزایش قیمت ها از یک اقتصاد جهانی قدرتمند خبر می دهد، در حالی که کاهش بلندمدت قیمت مس اغلب نشانه بی ثباتی اقتصادی است.

به گزارش اختصاص «کالاخبر»؛ قیمت مس پس از افت تا ۲.۱۷ دلار در هر پوند (واحد وزنی) در اواسط مارس۲۰۲۰ (اوج همه گیری اولیه کرونا در جهان) در مسیر صعودی قرار گرفت.

افزایش قیمت مس در سال ۲۰۲۱ به شکاف عرضه و تقاضا نسبت داده می شود و در حالی که بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان از همه گیری کرونا خارج می شوند، این شکاف در حال گسترش بوده و فعالیت های استخراج و تصفیه مس هنوز نتوانسته است با پیشرفت فعالیت های اقتصادی همراه شود. به همین دلیل فلز سرخ در ماه می سال ۲۰۲۱، رکورد بالاترین قیمت را شکست.

اینوستینگ نیوز (INN) در این گزارش، در ابتدا نگاه عمیقی به عوامل موثر بر قیمت مس و همچنین تحرکات تاریخی قیمت انداخته است.

محرک های قیمت مس

تقاضای قدرتمند مس همواره از جمله عواملی بوده که باعث افزایش قیمت مس شده است. رشد روزافزون استفاده از مس در زندگی روزمره - از ساخت و ساز و شبکه های برق گرفته تا محصولات الکترونیکی و لوازم خانگی - آن را به سومین فلز پرمصرف جهان تبدیل کرده است.

ویژگی های ضد خوردگی و رسانایی مس از دلایل استفاده از این فلز برای صنعت ساخت و ساز است (به عنوان نمونه در لوله مسی و سیم کشی). در واقع، بخش ساخت و ساز نیمی از مصرف مس جهان را بر عهده دارد. انتظار می رود، افزایش تقاضا برای خانه های جدید و بازسازی منازل مسکونی در کشورهای آسیایی و غربی از رشد قیمت مس پشتیبانی کند.

علاوه بر این، خاصیت رسانایی مس به طور فزاینده ای برای استفاده در برنامه های مربوط به انرژی های تجدیدپذیر از جمله انرژی گرمایی، آبی، بادی و سلول های خورشیدی مورد توجه قرار می گیرد. مهم ترین عامل مصرف مس در بخش انرژی های تجدیدپذیر، افزایش تقاضای جهانی برای وسایل نقلیه الکتریکی(EV)، زیرساخت شارژ خودروهای برقی و برنامه های ذخیره انرژی است.

در حالی که دولت ها، طرح های برقی کردن شبکه حمل و نقل و ذخیره انرژی را به عنوان ابزاری برای مقابله با تغییرات آب و هوایی پیش می برند، انتظار می رود، تقاضای مس این بخش ها افزایش یابد.

به دلیل تزریق بودجه حمایتی دولت چین به بخش های مسکن و زیرساخت های جدید طی دهه های اخیر، افزایش قیمت مس به افزایش تقاضای این کشور گره خورده است. پیش بینی می شود، جهش شدید در تولیدات صنعتی و فعالیت های ساختمانی در آسیا باعث افزایش قیمت مس شود. مطابق با آمار «استاتیستا» تا سال ۲۰۲۲ میزان مصرف چین به ۱۳.۶۵ میلیون تن خواهد رسید.

همچنین اروپا با رشد بخش انرژی های تجدیدپذیر در حال تبدیل شدن به کانون مصرف مس است. اروپا در سال ۲۰۲۰ با فروش حدود ۲ میلیون دستگاه، جهان را در فروش خودروهای برقی رهبری کرد و تحلیلگران انتظار دارند که این روند در سال ۲۰۲۱ نیز ادامه یابد.

در حالی که وسایل نقلیه موتور احتراق داخلی ۲۲ کیلوگرم مس مصرف می کنند، این میزان در خودروهای هیبریدی ۴۰ کیلوگرم، خودروهای برقی-هیبریدی ۵۵ کیلوگرم، خودروهای کاملا برقی۸۰ کیلوگرم و اتوبوس های برقی ۲۵۳ کیلوگرم است.

«النی ژوانیدس» تحلیلگر مس «وود مکنزی» به INN گفت: مقدار مسی که اروپا برای تامین تقاضای پیش بینی شده این خودروها نیاز خواهد داشت به این بستگی دارد که کدام نوع از خودروهای برقی، علاقه مصرف کننده را تحریک می کند.

از طرفی در سمت عرضه بازار مس، بزرگ ترین معادن مس جهان با تهی شدن منابع پرعیار روبه رو هستند و طی دهه گذشته کشفیات جدید فلز سرخ بسیار کمرنگ شده است.

از سوی دیگر ویروس کرونا اوضاع را بدتر کرد، زیرا فعالیت های استخراج در چندین کشور برتر تولیدکننده مس با توقف روبه رو شد و شرکت های مس، سرمایه گذاری در اکتشاف و توسعه را به تاخیر انداختند. با توجه به اینکه یک پروژه مس از کشف تا تولید بین ۱۰ تا ۲۰ سال زمان می برد، مساله چالش برانگیزی خواهد بود. سرمایه گذاری های تاخیری در همه گیری ها، عواقب طولانی مدتی را برای تامین مس به دنبال خواهند داشت.

«توماس روتلند»، تحلیلگر کالا در S&P Global Market Intelligence گفت: تا سال ۲۰۲۴ پیش بینی های این موسسه مبنی بر پیشی گرفتن مصرف از تولید و در نتیجه رشد کسری بازار تصفیه شده و افزایش قیمت مس است.

S&P Global انتظار دارد که کسری بازار مس تصفیه شده جهان به بیش از ۲۰۰ هزار تن تا سال ۲۰۲۴ افزایش یابد. علاوه بر این، نگرانی ها در مورد موجودی کم مس انبارها در حال افزایش است. تحلیلگران کالا در بانک آمریکا، اواخر آوریل امسال متذکر شدند که موجودی مس در پایین ترین سطح در ۱۵ سال گذشته بود و فقط سه هفته تقاضا را پوشش می داد.

تحلیلگران با پیش بینی کسری بازار مس در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، هشدار دادند که با ادامه شتاب گرفتن رشد اقتصاد جهانی پس از کرونا، کمبود عرضه مس ممکن است منجر به افزایش بیشتر قیمت شود.

 این به معنای آن است که مصرف کنندگان نهایی برای جبران کمبود عرضه به بازار قراضه مس مراجعه کنند. قراضه بازیافتی که گاهی از آن به عنوان بزرگ ترین معدن مس جهان یاد می شود به طور قابل توجهی در تامین و متعادل سازی بازار مس نقش دارد.

عملکرد تاریخی قیمت مس

اوایل ژوئن ۲۰۰۱ هر پوند مس تا ۰.۷۳ دلار پایین آمده بود. قیمت مس به دنبال رشد اقتصادی جهان تا بالاترین رقم در آن زمان یعنی ۳.۹۱ دلار در آوریل ۲۰۰۸ دنبال شد. البته، بحران اقتصادی جهانی ۲۰۰۸ به زودی منجر به سقوط مس شد و در پایان سال به ۱.۲۹ دلار رسید.

نمودار- عملکرد قیمت مس در ۲۰ سال اخیر

هنگامی که اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۱ بهبود یافت، قیمت مس در ابتدای سال با بالاترین سطح، یعنی ۴.۵۸ دلار آمریکا مواجه شد. با این وجود، رشد قیمت کوتاه مدت بود، زیرا بازار این فلز روند نزولی پنج ساله را آغاز کرد و در اوایل سال ۲۰۱۶ به کمتر از ۱.۹۵ دلار در هر پوند رسید. بعد از آن قیمت مس طی چهار سال نسبتا ثابت باقی ماند و از محدوده ۲.۵۰ دلار تا ۳ دلار حرکت کرد.

تاثیر همه گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ بر تامین فلز از معادن و مس تصفیه شده با وجود کاهش رشد اقتصادی، قیمت را بالاتر برد. قیمت مس از سطح پایین در ماه مارس ۲۰۲۰ (۲.۱۷ دلار آمریکا) صعود کرد و سال را با قیمت ۳.۵۲ دلار به پایان رساند. در سال ۲۰۲۱، قیمت مس همچنان با افزایش انتظارات بهبود اقتصادی و کمبود عرضه روبه رو شد تا به بالاترین سطح خود برسد.

۲۰۲۱؛ یک سال رکورددار

قیمت مس برای نخستین بار در ۱۰ می ۲۰۲۱ به بیش از ۴.۹۰ دلار در هر پوند (بیش از ۱۱ هزار و ۷۰۰ هزار دلار در هر تن)رسید، گرچه همان روز با ۴.۷۲ دلار بسته شد.

مس چگونه به این قیمت رسید؟ این فلز سال را با ۳.۵۵ دلار آغاز کرد. در سه ماهه نخست امسال، علائم بهبود اقتصادی و تمایل فوق العاده به خودروهای برقی و انرژی های تجدیدپذیر، قیمت مس را به سمت بالا و بالاتری سوق داد. نخست، این فلز سرخ در اواسط فوریه سطح ۴ دلار آمریکا را شکست و در ۲۴ فوریه به بالاترین سطح ۱۰ ساله یعنی ۴.۳۰ دلار رسید. قیمت مس در فصل نخست ۲۰۲۱ بیش از ۱۱ درصد افزایش یافت، در حالی که قیمت در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با ۲۰ درصد کاهش مواجه شده بود.

 «دن اسمیت» از Commodity Market Analytics گفت: مس در اوایل سال ۲۰۲۱ افزایش یافت و از پیش بینی ها بهتر عمل کرد. وی افزود: شگفتی اصلی تقویت تولید OECD بود و بررسی داده ها به رشد سریع در اروپا و ایالات متحده اشاره دارد.

انتظارات برای تقاضای بیشتر مس در فصل دوم ۲۰۲۱ در میان نگرانی های عرضه از سوی دو تولید کننده بزرگ مس جهان، یعنی شیلی و پرو ادامه داشت. اواخر آوریل، کارگران بندری در شیلی خواستار اعتصاب شدند، در حالی که «پدرو کاستیلو»، نامزد انتخابات ریاست جمهوری پرو، پیشنهاد ملی کردن معادن و بازنگری قانون اساسی کشور را داد و نتیجه این کارها، رسیدن قیمت مس به ۴.۵۰ دلار در ۲۸ آوریل بود.

اوایل ماه می، اخباری مبنی بر کمترین میزان موجودی مس در ۱۵ سال گذشته منتشر شد. تحلیلگرانی مانند «مایکل ویدمر»  استراتژیست کالا در بانک آمریکا، نسبت به کاهش بیشتر موجودی کالا در سال جاری و سال ۲۰۲۲ هشدار دادند که می تواند منجر به کسری بازار مس شود. قیمت مس اندکی پس از آن  در ۱۰ مه به بالاترین سطح خود رسید.

از دنبال کنندگان توییتر خود پرسیدیم که آیا فکر می کنند، سطح بالای قیمت مس پایدار است و تقریبا ۷۵ درصد پاسخ دهندگان، پاسخ شان مثبت دادند. فاندامنتال بازار مس نشان می دهد که قدرت همچنان ادامه دارد.

*آتیه اندیشان مس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها