بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ۹۹ را سالی طلایی و کم‌نظیر در صنعت پتروشیمی ایران دانست و گفت: با درآمد بیش از ۲۱ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۰، رکورد تازه ای رقم می زنیم.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از نیپنا، بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی از خرداد سال ۹۹ تا خرداد سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: این طرح ها قرار بود که در سال ۹۹ به بهره برداری برسند اما به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، بهره برداری برخی از طرح ها با تاخیر مواجه شدند و ۳ طرح در ابتدای سال جاری به بهره برداری رسیدند.

وی با بیان این که صنعت پتروشیمی به تعهد خود عمل کرد و در یک حرکت جهشی ۱۷ طرح را به بهره برداری رساند، گفت: بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی در سال ۹۹ و نیز ۱۴۰۰، سالی طلایی و کم نظیری را رقم زد، بطوری که بهره برداری از این طرح ها با سرمایه گذاری ۱۱.۴ میلیارد دلار ، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی را ۲۵ میلیون تن در سال افزایش داد.

محمدی ادامه داد: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی از سال ۱۳۴۲ تا سال ۱۳۹۸ به ۶۵ میلیون تن در سال رسید که این ظرفیت در سال ۹۹ به ۹۰ میلیون تن در سال افزایش یافت.

به گفته وی، خوراک دریافتی صنعت پتروشیمی در سال ۹۹، معادل ۴۰ میلیون تن نفت، گاز و دیگر خوراک ها (معادل روزانه یک میلون تن نفت خام) به ارزش ۶ میلیارد دلار بود.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: در حال حاضر ۶۴ مجتمع پتروشیمی و ۳ مجتمع یوتیلیتی در صنعت پتروشیمی ایران در حال فعالیت هستند.

وی به تولید ۳۴ میلیون تن محصول نهایی و قابل فروش در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: از این مقدار ۲۴ میلیون تن صادر و ۱۰ میلیون تن در کشور عرضه و درآمدی حدود ۱۵ میلیارد دلار محقق شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به برنامه ۱۴۰۰ این صنعت اشاره و اظهار کرد: براساس برنامه، امسال ۴۳ میلیون تن محصول نهایی در این صنعت تولید خواهد شد که از این مقدار ۳۳ میلیون تن صادر و ۱۰ میلیون تن در داخل عرضه می‌شود.

۱۴.۲ میلیارد دلار صادرات در سال۱۴۰۰

محمدی درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ را ۲۱.۵ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: این رکورد تازه‌ای در پتروشیمی است و این صنعت به صنعتی بالای ۲۰ میلیارد دلاری تبدیل می‌شود که برای کشور بسیار بااهمیت است.

معاون وزیر نفت اظهارکرد: در سال ۹۸ صنعت پتروشیمی از ۹.۴ میلیارد دلار صادرات خود ۸.۱ میلیارد را به سامانه نیما تحویل داد که تعهد صنعت ۶.۷ میلیارد دلار بود و در سال ۹۹ نیز از ۹ میلیارد دلار صادرات خود ۶.۴ میلیارد دلار را که بیش از تعهد خود بود عرضه کرد و امسال نیز پیش بینی می شود که از ۱۴.۲ میلیارد دلار صادرات ۸.۲ میلیارد دار به سامانه نیما تحویل شود.

الزام های توسعه صنعت پتروشیمی

محمدی درباره الزام های توسعه صنعت بیان کرد: در بحث توسعه هوشمند باید درست عمل کنیم و با توجه به خوراک های در دسترس باید در نظر داشت که الگوی توسعه با گذشته تفاوت دارد و باید ضمن حفظ این شرایط به سمت توسعه زنجیره ارزش حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر لزوم تحلیل دقیق جهت گیری بازارهای جهانی تاکید کرد و گفت: توجه به نیازهای داخلی و الگوی توسعه هوشمند باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: باید نگاه به دنیا و روند تغییرها مورد توجه قرار بگیرد و با توسعه هوشمند به سمت توسعه زنجیره ارزش مبتنی بر تفکر گام برداریم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که هلدینگ ها به تازگی به ساخت برخی طرح ها "نه" گفتند تصریح کرد: طرح هایی که توجیه ندارند نباید ساخته شوند.

محمدی دسترسی به خوراک را عامل مهم در مسیر توسعه هوشمند صنعت خواند و افزود: در بحث توسعه باید به تحلیل و پایداری خوراک توجه داشت و کمیت و کیفیت خوراک های بالادستی و همچنین تامین خوراک صنایع پایین دستی را در نظر داشت.

وی ادامه داد: دانش فنی، سرمایه و انتخاب هوشمند فناوری را از دیگر الزام های توسعه دانست و گفت: با وجود برخی چالش ها تامین دانش فنی میسر است و با تخصیص بهینه منابع مالی و در نظر گرفتن بحث آب و نیز آمایش سرزمین باید به سمت توسعه حرکت کرد.

ساخت ۵۰ طرح پتروشیمی

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که ۵۰ طرح فعال پتروشیمی در صنعت وجود دارد اظهار کرد: ۵ طرح پتروشیمی سال جاری و نیز ۶ طرح تا سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می رسند و ۳۹ طرح جهش سوم در سال های آتی به بهره برداری خواهند رسید.

وی افزود: طرح های خوراک ترکیبی، پیشران و نیز پروپیلن ظرفیت تولید صنعت را افزایش خواهد داد و ۳۳ طرح در قالب طرح های پیشران وجود دارد که ۱۰ طرح مجوزهای لازم را دریافت کرده اند.

محمدی تصریح کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی آماده اجرای طرح هایی در قالب توسعه زنجیره است، و در این زمینه طرح GTTP اسلام آباد غرب نیز در این راستا در حال ساخت است که در سال۱۴۰۳ به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: توسعه صنعت با جدیت ادامه دارد و افزون بر طرح های جهش سوم با طرح های خوراک ترکیبی، پیشران و نیز پروپیلن در مجموع ظرفیت تولید صنعت را به ۱۳۷ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ و در نهایت به ۱۶۷ میلیون تن در سال ۱۴۰۶ می رساند و خوراک صنعت که اکنون معادل یک میلیون بشکه نفت خام در روز است به ۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

هاب های جدید صنعت پتروشیمی

محمدی به هاب های جدید صنعت اشاره کرد و گفت: در منطقه انرژی بر پارسیان ۳ طرح وجود دارد که طرح سروش انرژی پایدار فعال شده است ، در هاب مکران از ۳ طرح تعریف شده ۲ طرح فعال شده است و در هاب قشم ۴ طرح وجود داردو در جاسک نیز ۲ طرح پتروپالایشگاهی وجود دارد که با وجود نفت خام در این منطقه و رسیدن این محصول از طریق خط لوله گوره به جاسک که به تازگی به بهره برداری رسیده است هلدینگ های پتروشیمی می توانند در این منطقه نیز فعال شوند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها