بورس کالا

در هفته گذشته شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم ترین موضوع ها به ابلاغیه وزارت صمت برای عرضه کل سیمان کشور در بورس کالا، نقش بورس کالا در طرح جهش تولید مسکن، آغاز موج کاهش قیمت فولاد در تالار صنعتی و صادرات پی‌وی‌سی پتروشیمی غدیر از مسیر بورس کالا اختصاص داشت. 

+خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع 

به گزارش «کالاخبر»؛ اسد الله کشاورز معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ابلاغیه ای به روسای سازمان صنعت و معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان، اعلام کرد که هر گونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا ممنوع بوده و کلیه واحدهای تولیدکننده سیمانی که تاکنون در بورس پذیرش نشده اند باید ظرف دو هفته در بورس پذیرش و اقدام به عرضه محصول کنند؛ براساس این ابلاغیه کلیه مصرف کنندگان سیمان سراسر کشور نیز باید ظرف دو هفته اقدام به اخذ کد بورسی کنند.

+فولاد و سیمان در راه ابزارهای مالی 

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان به تازگی از تصویب نهایی طرح جهش تولید مسکن از سوی شورای نگهبان خبر داده است که با توجه به تبصره ماده (۱۴) این قانون، باید وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظور پوشش ریسک ساخت مسکن امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش ریسک خرید مصالح ساختمانی (صرفا فولاد و سیمان) را در بورس کالای ایران فراهم کند؛ این رویداد به معنای ورود گام به گام فولاد و سیمان کشور به بازار ابزارهای مالی بورس کالا است. 

‌+عرضه کامل فولاد و سیمان راه مقابله با رانت و فساد 

محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با بیان اینکه مجلس موافق ورود کامل زنجیره فولاد و سیمان به بورس کالاست گفت: عرضه کالاها در بورس کالا یکی از مهمترین اقداماتی است که می توان آن را برای جلوگیری از ایجاد رانت، مبارزه با فساد و توزیع عادلانه کالاها در کشور در دستور کار قرار داد و به مرحله اجرا رساند.

وی افزود: ما موافق ١٠٠ درصدی عرضه سیمان در بورس کالا هستیم، زیرا تنها این بازار است که می تواند با ایجاد شفافیت در معاملات و کوتاه کردن دست دلالان، زمینه بهبود روند معاملات این محصول را فراهم کند. 

+تعادل بازار با عرضه کل سیمان در بورس 

عبدالرضا شیخان دبیر سابق انجمن سیمان می گوید که اقدام دولت برای عرضه کل سیمان کشور در بورس کالا، سیاست مهم و منطقی بوده که با این اتفاق قطعاً بازار به تعادل خواهد رسید و قیمت‌های کشف‌شده به‌صورت منطقی و واقعی و در فضای سالم رقابتی، تعیین خواهد شد. 

+قیمت گذاری دستوری چپاول منافع سهامداران است 

محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه از اساس و به صورت همیشگی با قیمت گذاری دستوری مخالف بودیم گفت: قیمت‌گذاری دستوری خودرو نه رفاهی برای مصرف‌کنندگان خودرو به همراه داشته و نه منفعتی برای تولیدکنندگان فراهم کرده است. این اقدام مانع افزایش قیمت‌ها نشده و فقط موجب تخریب ساختار مالی شرکت‌های خودروساز و چپاول منافع سهامداران شده است. اظهار داشت: عده‌ای که قیمت‌گذاری دستوری خودرو را وضع کردند در تله‌ خودساخته ای گرفتار شده‌اند که راه فراری از آن ندارند.

دهقان دهنوی در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا نیز گفت: شرط سازمان بورس برای عرضه خودرو در بورس کالا، حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو است.

+انتظار از دولت، اجرای مُر قانون است 

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد شما به دولت سیزدهم در حوزه تنظیم بازار چیست؟ گفت: پیشنهاد و تاکید مجلس به دولت جدید، اجرای مُر قانون است؛ وقتی برای ایجاد شفافیت و عدالت، محصولی وارد بورس کالا شد، آن محصول براساس قانون از شمول قیمت گذاری دولتی کنار می رود و فعالان بازار سرمایه نیز چیزی غیر از اجرای مر قانون نمی خواهند. 

+موج کاهش قیمت فولاد در بورس کالا 

قیمت پایه و معاملاتی شمش بلوم سه شنبه ۹ شهریور در بورس کالا کاهشی شد و شمش فولاد خوزستان که هفته قبل با قیمت ۱۴۹ هزار و ۲۲۳ ریال به ازای هر کیلوگرم دادوستد شده بود در معاملات این هفته با کاهش نزدیک به ۸ درصدی به ۱۳۷ هزار و ۵۹۶ ریال رسید؛ در همین زمینه دوشنبه هم شاهد کاهش ۱۵ درصدی قیمت ورق فولاد مبارکه در بورس کالا بودیم. 

+صادرات پی‌وی‌سی پتروشیمی غدیر هم از بورس آغاز شد 

فروش صادراتی ۲۹۷۶ تن پلی وینیل کلراید (PVC) پتروشیمی غدیر در رقابت داغ خریداران از طریق رینگ صادراتی بورس کالای ایران کلید خورد؛ از نکات مهم آغاز صادرات پتروشیمی غدیر از بورس کالا، فرش قرمز خریداران در تالار کیش بود به طوریکه در برابر عرضه ۲۹۷۶ تنی، صف تقاضای ۷۴۴۰ تنی شکل گرفت و این محصول با رقابت ۶.۵۹ درصدی فروخته شد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها