آتی

هفته گذشته در بازار مشتقه بورس کالای ایران ۲۳۲ هزار و ۶۲۴ قرارداد آتی به ارزش بیش از ۵۶۸۰ میلیارد ریال منعقد شد که رشد ۱۱۷ درصدی در حجم و ۱۳۰ درصدی در ارزش معاملات به نسبت هفته ماقبل به ثبت رسید؛ زعفران نگین صدرنشین بی چون و چرای این بازار است. 

به گزارش «کالاخبر»؛ معاملات قراردادهای آتی بورس کالا بر پایه دارایی های زعفران نگین و پوشال، پسته، زیره سبز، نقره و صندوق طلا فعال است که در جریان معاملات هفته گذشته ۲۲۴ هزار و ۳۳ قرارداد آتی زعفران نگین بر پایه دو سررسید آبان و دی ماه امسال در حالی منعقد شد که ارزش حدود ۵۴۱۴ میلیارد ریالی در بازار مشتقه بورس کالا به ثبت رسید. زعفران به لحاظ حجم و ارزش معاملات با فاصله قابل توجه از سایر دارایی همچنان صدرنشین قدرتمند بازار مشتقه بورس کالا بود. حجم و ارزش معاملات زعفران نگین نیز چشمگیر بوده و به ترتیب ۱۲۹ درصد و ۱۵۳ درصد نسبت به هفته قبل تر بالاتر رفته است. 

انعقاد ۴۷۷۸ قرارداد آتی زعفران پوشال نیز ارزش ۷۵.۷ میلیارد ریالی را در یک سررسید آبان ماه در پی داشت.

همچنین ۱۵۸۱ قرارداد آتی صندوق طلای در سه سررسید آبان، آذر و بهمن ماه امسال به ارزش ۱۴۰ میلیارد و ۸۱۳ میلیون ریال منعقد شد تا این دارایی پایه از نظر ارزش معاملات رتبه دوم بازار را حفظ کند اما از نظر حجم جایگاه دوم همچنان در اختیار زعفران پوشال و جایگاه سوم در اختیار نقره قرار دارد.

معامله گران ۲۲۱۴ قرارداد آتی نقره را نیز برای تحویل در سه سررسید آبان و آذر ماه در حالی منعقد کردند که ارزش بیش از ۴۷ میلیارد ریالی را به ثبت رساندند. 

۱۳ قرارداد آتی زیره سبز تحویل آذر ماه سال جاری نیز به ارزش بیش از یک میلیارد ریال در بازار منعقد شد. 

در جریان معاملات هفته گذشته، ۵ قرارداد آتی پسته سررسید آذر ماه امسال هم درحالی منعقد شد که ارزش بیش از ۹۷۳ میلیون ریالی برای آن به ثبت رسید.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها