image.png

به دنبال آغاز معاملات گواهی سپرده سیمان از روز یکشنبه هفته جاری (۹ آبان ماه ۱۴۰۰) در بورس کالای ایران، کارگاه آموزشی "آشنایی با گواهی سپرده کالایی سیمان در بورس کالای ایران" روز یکشنبه هفته آینده ۱۶ آبان ماه به صورت آنلاین و رایگان برگزار می شود.

به گزارش «کالاخبر»؛ براساس برنامه زمان بندی، برگزاری کارگاه آموزشی مذکور در روز یکشنبه ۱۶ آبان ماه از ساعت ۹ صبح خواهد بود.

شرکت در کارگاه آموزشی روز شنبه با مراجعه به لینک زیر مقدور است.

https://lmsac.ime.co.ir/siman۱۰

گفتنی است حضور در این کارگاه ها از طریق مهمان و با داشتن لینک ورود به کلاس مقدور است.

به گزارش «کالاخبر»؛ بورس کالای ایران در هفته های اخیر از گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ ۲ (کیسه ۵۰ کیلوگرمی) برخی شرکت های سیمانی جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده سیمان به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی خبر داده بود. همچنین نمادهای معاملاتی این انبارها از روز یکشنبه ۹ آبان ماه گشایش یافته و آماده انجام معاملات شده بود. به این ترتیب تاکنون انبار شرکت های سیمان فارس، صوفیان، ارومیه، فارس نو، خاش، شاهرود، زنجان، خوزستان، غرب، دورود، تهران، خزر، بجنورد و ساوه برای انجام معاملات به روش گواهی سپرده کالایی پذیرش شده اند.

جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است. 

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۳ درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند. سیمان در نظر گرفته شده در این روش از نوع تیپ ۲ و در بسته بندی های ۵۰ کیلوگرمی است.

خریداران خرد چه روزهایی از بورس سیمان بخرند؟

به گزارش «کالاخبر»؛ مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران در اطلاعیه ای به کارگزاران و فعالان بازار سرمایه تغییر روزهای معاملاتی گواهی سپرده سیمان را اطلاع رسانی کرد؛ براین اساس پیرو گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ۲ (کیسه ۵۰ کیلوگرمی) جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی، فعالان بازار می توانند از روز سه شنبه ۱۱ آبان ماه معاملات گواهی سپرده سیمان را تا اطلاع ثانوی در روزهای دوشنبه و سه شنبه هر هفته انجام دهند.

گفتنی است، در نخستین روز راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس کالا که به ۹ آبان ماه بر می گردد، معامله ۱۳۱ هزار گواهی سپرده معادل ۱۳۱ تن سیمان انبار کارخانه های سیمان غرب، فارس، خاش و دورود به ثبت رسیده بود. همچنین در دومین روز این معاملات، مربوط به سه شنبه ۱۱ آبان ماه ۳۴۵ هزار گواهی سپرده معادل ۳۴۵ تن سیمان تیپ ۲ کیسه ای متعلق به محصول انبار ۷ کارخانه سیمانی شامل شرکت های سیمان صوفیان، فارس، فارس نو، تهران، ارومیه، غرب و شاهرود به ارزش ۱۹۲ میلیون و ۳۴۸ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها