• ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰
  • کد خبر: 68807
سنگ آهن

بهای سنگ آهن ۶۲ درصد استرالیا در سال ۲۰۲۱ رکوردهای جدیدی را ثبت کرد و در ماه می تا ۲۳۷ دلار در هر تن سی اف آر افزایش یافت. با این حال، به تدریج و با سیاست های دولت چین در کاهش تولید فولاد، بهای این نهاده تولیدی اصلاح شد و تا محدوده ۱۰۰ دلار تا نوامبر کاهش یافت. فعالان بازار چشم به تحولات سنگ آهن در سال ۲۰۲۲ دوخته و به دنبال سرنخ هایی برای تعیین روند قیمت این نهاده تولید فولاد در سال جاری هستند.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از پلنر، در این نوشتار به پیش بینی قیمت در سال ۲۰۲۲ و فاکتورهای مهم بر آن پرداخته خواهد شد.

به طور کلی فعالان بازار معتقدند به سه دلیل عمده قیمت سنگ آهن در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ روند رو به افت خود را علیرغم رشد اخیر حفظ خواهد کرد. ابتدا اینکه، سه ماهه ابتدایی هنوز فصل سرد سال است و محدودیت های تولید شامل حال فولادسازان خصوصا در استان هبی، تیانجین و پکن و توابع آنها است. 

دلیل دوم اینکه فولادسازان در ابتدای سال ۲۰۲۲ هنوز با ظرفیت کامل خود قادر به تولید نیستند. در حال حاضر، نزدیک به ۲۲ کوره بلند با ظرفیت ۶۶۳.۷ هزار تن در تعمیرات به سر می‌برند که تاثیر زیادی بر تولید فولاد خام این کشور دارد. 

سومین دلیل بهبود ساختار صنعت فولاد چین و توسعه کیفی واحدهای فولادسازی این کشور است. جایگزینی ظرفیت های قوسی با ظرفیت های کوره بلندی باعث فشار بر تقاضای سنگ آهن در دوره آتی خواهد شد. از سوی دیگر، چین در برنامه ۵ ساله چهاردهم خود قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به پیک‌ تولید کربن رسیده و تا سال ۲۰۶۰، انتشار کربن خود را به صفر برساند. این موضوع تقاضا برای قراضه را افزایش و درخواست سنگ آهن را کاهش خواهد داد. ظرفیت های جدید فولادسازی که قرار است وارد مدار شوند نزدیک به ۳۰ میلیون تن برآورد می‌شود که بیش از ۱۵ میلیون تن از آن ظرفیت های کوره قوس الکتریکی است.

از این رو می‌توان انتظار داشت که تغییر چشمگیری در فاندامنتال بازار سنگ آهن ایجاد نشده و قیمت سنگ آهن در دوره پیش رو تحت فشار قرار داشته باشد. کارشناسان معتقد است که قیمت سنگ آهن در محدوده ۸۰ تا ۱۰۰ دلار طی سال ۲۰۲۲ نوسان داشته باشد. 

البته، در این تحلیل بایستی نیم‌ نگاهی نیز به قیمت نفت خام، زغال سنگ و هزینه های حمل دریایی داشته باشیم. طی سال گذشته، زنجیره تامین انرژی در برخی نقاط دنیا مختل شد و قیمت حامل های انرژی رکوردهای تازه ای را ثبت نمودند. گرانی قیمت حامل های انرژی در سه ماهه ابتدایی سال جدید احتمالا ادامه خواهد داشت. از این رو، هزینه حمل دریایی می‌تواند تا حدودی از قیمت سنگ آهن حمایت نماید. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها