عشقی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه همچنان در برخی از صنایع، قیمت گذاری دستوری وجود دارد گفت: امیدواریم با کمک ناشرین و سهامداران این معضل که سال‌های متمادی گریبانگیر صنعت بوده را حل و فصل کنیم که تا حد امکان این مشکل رفع شوند؛ امید است سال آینده، سال پر بار و پر سود برای شرکت‌ها و سهامداران باشد.

به گزارش « کالاخبر » به نقل از ایرنا، مجید عشقی امروز در مراسم تقدیر از ناشران برتر که در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد، اعلام کرد: شاید بعید باشد که سازمان بورس مراسم تقدیر از ناشران را برگزار کند، اما این اتفاق در ١٢ سال گذشته انجام شد، اما دیگر ادامه پیدا نکرد. 

وی اظهار داشت: زمانی که گزارش شرکت‌ها را بررسی کردیم و روندی که بازار در سال گذشته در پیش گرفت، به این فکر افتادیم که به صورت نمادین مراسمی را برگزار کنیم و از بُعد دیگر به مساله عملکرد شرکت‌ها و نیز افشای اطلاعات نگاه کنیم.

تاخیر افشای اطلاعات به کمتر از یک روز رسید

عشقی خاطرنشان کرد: سازمان بورس اقداماتی را برای کسانی که عدم افشای اطلاعات دارند یا افشای اطلاعات آنها به موقع نیست، انجام داده است. در این میان برخی از ناشران وجود دارند که همکاری خوبی در خصوص رعایت حقوق سهامداران داشته‌اند و عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند. 

رییس سازمان بورس و اواراق بهادار افزود: به صورت مستمر در چند سال گذشته با وضعیت خوبی از لحاظ افشای اطلاعات روبرو بودیم و تاخیر افشای اطلاعات از ١٠ روز به کمتر از یک روز رسیده است.

وی گفت: پرداخت سود در بازار سرمایه با توجه به افزایش تعداد ناشران و نیز سرمایه گذاران با معضل همراه شده است.

٢٨٢ شرکت از طریق سجام سود خود را پرداخت کردند

عشقی تاکید کرد: شرکت‌هایی که در دو سال گذشته در بازار عرضه شدند، دارای سهامداران میلیونی هستند، در حالی که در گذشته تعداد سهامداران شرکت‌ها ١٠ هزار نفر بود. زمانی که پرداخت سود برای شرکت‌های دارای چند میلیون سهامدار مشکل است.

رییس سازمان بورس ادامه داد: با تلاش مسوولان شرکت سپرده گذاری مرکزی برای راه اندازی برخی از سامانه ها که در سال گذشته انجام شد، بالغ بر ٢٨٢ شرکت از طریق سجام سود خود را پرداخت کردند.

سود سهام عدالت ۴۳ میلیون نفر پرداخت شد

وی با بیان اینکه روز شنبه سود سهام عدالت  ٤٤ میلیون نفر به صورت کامل از طریق ٢٢ بانک پرداخت شد، ادامه داد: سود سهام عدالت ۴۳ میلیون نفر برای امسال بود و عملیات پرداخت سود به اتمام رسید.

عشقی با اشاره به اینکه برای سال آینده ناشران سود را از طریق سامانه سجام پرداخت می‌کنند، گفت: سامانه‌ای که در نظر گرفته شده به نحوی است که شرکت‌ها وجوه را در اختیار سپرده گذاری برای مدت زیادی قرار نمی‌دهند، فایل‌ها که آماده شد وجوه دریافت و بلافاصله پرداخت می‌شود. نهایت توقف پول در سپرده گذاری یک  یا ٢ روز است، وجوه بیشتر باقی نمی‌ماند و سود به حساب سهامداران واریز می‌شود.

رییس سازمان بورس ادامه داد: در تلاش هستیم با تلاش شرکت‌ها، بهبود وضعیت کلی اقتصاد و رفع موانعی که وجود دارد، شاهد افزایش تولید و فروش مستمر همه شرکت‌ها باشیم و امیدواریم در سال آینده این اتفاق برای همه شرکت‌ها رخ دهد.

وظایف سازمان بورس حفاظت از حقوق سهامداران است

وی به راه اندازی میز صنعت در سازمان بورس اشاره کرد و گفت: برگزاری جلسات را از سال ۱۴۰۱ فعال‌تر می‌کنیم و صنایع را به صورت انفرادی بررسی و مشکلات کلان هر صنعت را احصا و پیگیری می‌کنیم، مشکلات صنایع را در سطح کلان دولت، مجلس و مراجع تصمیم گیر مطرح کنیم.

عشقی ادامه داد: به دنبال این هستیم تا این اقدامات باعث شود که در وهله نخست شاخص‌های عملکردی شرکت‌ها بهبود یابد و در نهایت حقوق سهامداران را بتوانیم حفظ کنیم.

رییس سازمان بورس گفت: دارایی‌هایی که در شرکت‌ها وجود دارد، متعلق به سهامداران خرد و عمده است و یکی از وظایف سازمان بورس براساس قانون بازار اوراق بهادار حفاظت از حقوق سهامداران است و به دنبال این هستیم تا از طریق این اقدامات در سال ۱۴۰۱ فعال‌تر کنیم.

وی اظهار داشت: همچنان در برخی از صنایع، قیمت گذاری دستوری وجود دارد که امیدواریم با کمک ناشرین و سهامداران این معضل که سال‌های متمادی گریبانگیر صنعت بوده، را حل و فصل کنیم که تا حد امکان این مشکل رفع شوند. امید است سال آینده، سال پر بار و پر سود برای شرکت‌ها و سهامداران باشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها