قرارداد بلند مدت

عرضه های کشف پریمیوم برای نخستین بار در سال ۱۴۰۱ با استقبال قابل توجه صنایع در قالب تقاضای ۱۰۳ هزار تنی شمش بلوم فولاد کاوه جنوب کیش روبه رو شد.

به گزارش  کالاخبر ، عرضه های امروز شمش بلوم فولاد کاوه جنوب کیش که در قالب ۱۰ قرارداد کشف پریمیوم به حجم ۱۲ هزار تنی صورت گرفته بود با تقاضای ۱۰۳هزار تنی خریداران همراه شد. افزایش تقاضا با رویکرد استقبال صنایع از طرح ویژه وزارت صمت در راستای مدیریت هوشمند بازار و رفع دغدغه تولیدکنندگان شاهد تامین نیاز آن ها در قالب قراردادهای بلند مدت تعبیر میشود.

براساس آمارهای معاملاتی امروز دوشنبه ۱۵ فروردین، ۱۰ قرارداد ۱۲ هزار تنی کشف پریمیوم شمش بلوم فولاد کاوه جنوب کیش جمعا معادل ۱۲۰ هزار تن محصول عرضه شد و با توجه به تقاضای ثبت شده ۱۰۳ هزار تنی، از خرداد تا پایان اسفند ۱۴۰۱  برای هر ماه یک قرارداد در نظر گرفته شد؛ نکته حائز اهمیت در خصوص این معاملات حجم مطلوب ثبت شده در طرف تقاضای مصرف کنندگان بود.

به این ترتیب در خرداد؛ ۱۲ هزار تن، در تیر؛ ۱۱ هزار تن، در مرداد؛ ۹ هزار تن، در شهریور؛ ۱۰ هزار تن، در ماه پاییز هر کدام؛ ۹ هزار تن، در دی؛  ۱۰ هزار تن و در بهمن و اسفند نیز هر یک ۱۲ هزار تن شمش بلوم مورد معامله قرار گرفت.

تاریخ معامله نهایی این قراردادها از ۲ خرداد آغاز و تا اول اسفند سال جاری ادامه دارد. همچنین تاریخ تحویل نخستین قرارداد کشف پریمیوم محصول مذکور، ۷ خرداد ۱۴۰۱ اعلام شده و تحویل در سایر قراردادها به ترتیب تا ۷ اسفند امسال ادامه می یابد.

نوع تسویه معاملات در این قراردادها به صورت نقدی بوده و مهلت تسویه کشف پریمیوم ۳ روز کاری بعد از معامله نهایی اعلام شده و طبق روال عرضه ها در این روش، فرمول محاسبه قیمت پایانی، قیمت مبنا به اضافه پریمیوم خواهد بود.

مرجع قیمت مبنا در معاملات شمش بلوم میانگین موزون هفتگی معاملات ۳ هفته آخر گروه کالایی قبل از معامله نهایی در نظر گرفته شد.

وزارت صمت گام های نخست این طرح را که در راستای مدیریت هوشمند بازار و رفع دغدغه تولیدکنندگان از طریق قراردادهای کشف پریمیوم صورت گرفت، ۲۶ آبان سال گذشته (سال ۱۴۰۰) محکم برداشت و مصرف کنندگان استقبال ویژه ای از عرضه های شمش فولاد شرکت های جهان فولاد سیرجان، چادرملو و فولاد کاوه جنوب کیش داشتند و در مجموع ۱۷۵ هزار تن شمش بلوم در قالب ۲۷ قرارداد و ۱۲۰ تن مس شرکت ملی مس ایران در قالب ۶ قرارداد مورد معامله قرار گرفت.

در ادامه هم شاهد استقبال ویژه خریداران از این شیوه معاملاتی بودیم به گونه ای که در مقابل عرضه ۲۰ هزار تنی آهن اسفنجی ایمیدرو، تقاضای چشمگیر ۶۲ هزار تنی در تالار شکل گرفت و در پایان ۱۰ قرارداد ۲ هزار تنی آهن اسفنجی منعقد شد. بعد از آن ۳۰ هزار تن شمش بلوم آهن و فولاد ارفع در قالب ۶ قرارداد ۵ هزار تنی در آذر ماه ۱۴۰۰ به این شیوه فروخته شد.

از کل معاملات پریمیوم در سال ۱۴۰۰ در بورس کالا که معامله نزدیک ۲۳۷ هزار تن محصول به ارزش ۳ هزار و ۲۳۹ همت (هزار میلیارد تومان) بود، ۲۱۵ هزار تن آن به ارزش ۲ هزار و ۹۵۷ همت (هزار میلیارد تومان) آن مربوط به شمش بلوم بود. البته برای تختال هم معاملات کشف پریمیوم درنظر گرفته شد که در سال جاری معامله ای برای آن صورت نگرفت.

درباره معاملات کشف پریمیوم در سال گذشته همچنین بخوانید:

قرارداد کشف پریمیوم به چه معناست؟

کشف پریمیوم قراردادی است که در بازار فیزیکی بورس کالای ایران معامله می‌شود و به موجب آن، طرفین متعهد می‌شوند که در زمان مشخصی در آینده (تحویل، حمل یا بارگیری) کالا را براساس قیمت نهایی (قیمت مبنا به علاوه مابه التفاوت توافق شده) معامله کنند.

خریدار بخشی از بهای معامله را در زمان توافق به فروشنده پرداخت و تسویه مابقی وجه متعاقباً و براساس شرایطی انجام می‌شود که در زمان عقد قرارداد مشخص می‌گردد. مکانیسم این قرارداد به گونه‌ای است که در ابتدای انجام توافق، طرفین باید قسمتی از ارزش حدودی معامله را نزد اتاق پایاپای به عنوان وجه الضمان تودیع کنند.

در این قرارداد، ﭘﺮﻳﻤﻴﻮم ﻣﺒﻠﻎ ﻳﺎ درﺻﺪی اﺳﺖ ﻛﻪ ﺟﻬﺖ ﻣﺤﺎسبه ﻗﻴﻤﺖ ﻧﻬﺎﻳﻲ ﺑﻪ ﻗﻴﻤﺖ ﻣﺒﻨﺎ اﺿﺎﻓﻪ ﻳﺎ از ﻗﻴﻤﺖ ﻣﺒﻨﺎ ﻛﺴﺮ می‌ﺷﻮد و قیمت مبنا ﻗﻴﻤﺘﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ در زﻣﺎن ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺷﺪه در اﻃﻼﻋﻴﻪ ﻋﺮﺿﻪ، ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺮﺟﻊ ﻣﻮرد ﻗﺒﻮل ﺑﻮرس اﻋﻼم می‌شود. به این ترتیب، ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ ﻧﻬﺎﻳﻲ زمانی بین طرفین منعقد می‌شود ﻛﻪ در ﻗﺮارداد ﻛﺸﻒ ﭘﺮﻳﻤﻴﻮم ﻃﺮﻓﻴﻦ ﻣﺘﻌﻬﺪ ﺑﻪ اﻧﺠﺎم آن ﻃﺒﻖ ﺿﻮاﺑﻂ بورس شده‌اند.

اﻳﻦ ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ در زﻣﺎن ﻣﺸﺨﺺ ﺷﺪه در ﻗﺮارداد ﻛﺸﻒ ﭘﺮﻳﻤﻴﻮم ﺑﺮ اﺳﺎس ﻗﻴﻤﺖ ﻧﻬﺎﻳﻲ، ﺗﻮﺳﻂ ﺑﻮرس ﻣﻴﺎن ﻃﺮﻓﻴﻦ ﻗﺮارداد ﻛﺸﻒ ﭘﺮﻳﻤﻴﻮم ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻗﺮارداد ﻧﻘﺪ، نسیه ﻳﺎ ﺳﻠﻒ ﻣﻨﻌﻘﺪ می شود. ﻗﻴﻤﺖ ﻧﻬﺎﻳﻲ در این قراردادها از فرمول توافق شده بین طرفین و پریمیوم کشف شده در تالار قابل محاسبه است.

درباره قراردادهای کشف پریمیوم بیشتر بدانید

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها