ابوترابی

جزییات دریافت سودهای رسوب شده سهامداران با بحث ثبت نام در سجام تشریح وضعیت شد.

به گزارش کالاخبر به نقل از سمات، قائم مقام مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی درباره دریافت سودهای رسوب شده سهامداران گفت: تمامی شرکت‌هایی که در بازار سرمایه مورد معامله قرار می گیرند دارای این مبلغ رسوبی بوده بنابراین باید به تسویه آن با سهامداران خود اقدام کنند. البته برای دریافت این سودها لازم است سهامداران در سجام ثبت نام کنند و احزار هویت آنها انجام شود.

غلامرضا ابوترابی، قائم مقام سپرده گذاری مرکزی و محمد حسن لو، معاون فناوری توسعه سپرده گذاری مرکزی در گفت و گوی زنده جزییات دریافت سودهای رسوب شده سهامداران در شرکت ها و نحوه وثیقه گذاری سهام برای دریافت تسهیلات خرد را تشریح کردند.

فقط سجامی‌ها می‌توانند سود بگیرند

در ابتدای این برنامه زنده غلامرضا ابوترابی، قائم مقام سپرده گذاری مرکزی، با تاکید بر وجود مبالغ قابل توجه از سودهای رسوب شده سهامداران در نزد شرکت ها گفت: برای این مهم راهکاری در نظر گرفته شد و از طریق سجام اجرایی شود.

وی ادامه داد: تمامی شرکت هایی که در بازار سرمایه مورد معامله قرار می گیرند دارای این مبلغ رسوبی بوده بنابراین باید به تسویه آن با سهامداران خود اقدام کنند. البته این یک سمت ماجرا است و سمت دیگر سهامدارانی هستند که باید احزار هویت شده و در سجام ثبت نام کنند.

ابوترابی با اشاره به وجود ۶۰ میلیون کد سهامداری در کشور افزود: از این تعداد، ۴۰ میلیون نفر در سجام ثبت نام کرده اند؛ بنابراین سهامدارانی که سجام ندارند و مشخصات خود را در سجام ثبت نکرده اند از سود تقسیم شده مجامع عمومی محروم می‌شوند و سود به آن ها تعلق نمی گیرد و تنها سود به سهامدارانی پرداخت می شود که مشخصات خود را در سجام اعلام کرده اند.

جمعیت ۶۰ میلیونی سهامداران ایران

قائم مقام سپرده گذاری مرکزی تصریح کرد: جمعیت کشور ۸۰ میلیون نفر است و ۶۰ میلیون کد سهامداری وجود دارد. در بازار سرمایه علاوه بر شخص، شرکت های خصوصی، عام، و شخصیت های قانونی هستند که به آنها نیز کد سهامداری تعلق می گیرد.

ابوترابی با اشاره به نحوه واریز سود و مطالبات یادآور شد: این مهم در بودجه ۱۴۰۱ تایید و بر عهده شرکت ها در قالب ناشر قرار گرفته و ناشر موظف است سود تقسیم مجامع عمومی و... را به سجام واریز کند و سپرده گذاری نیز از طریق بانک عامل این سود را به دارنده سهم که در سجام ثبت شده واریز و پیامک آن در قالب متنی که شفاف است؛ ارسال می کند و هامداران دارای سجام منتظر پیامک واریز سود های رسوب شده باشند.

چگونه کد سجام بگیریم

ابوترابی هزینه ثبت نام در سجام را معادل ۱۰ هزار تومان دانست و گفت: به دفاتر پیشخوان سراسر کشور اعلام شده و این خدمت را برای کسانی که نمی توانند با تلفن همراه خود انجام دهند ارائه کنند.

دلایل سود رسوب شده سهامداران

وی به دلایل وجود سود رسوب شده و مطالبات معوق در نزد شرکت ها اشاره کرد و گفت: این موضوع در نزد تمام شرکت ها وجود دارد زیرا سهامدار برای دریافت سود خود اقدام نکرده است ولی شرکت موظف شده تا این مطالبات را به سهامدار از طریق سجام پرداخت کند. بنابراین هر ناشری باید میزان مطالبات معوق را به صورت کامل مشخص کرده و اگر وجه مورد نیازی باشد را تامین کند. در قدم بعدی اطلاعات سهامدار را داده و اگر شخص دارای سجام باشد؛ این وجه واریز می‌شود و در نهایت باقی مانده وجه به شرکت بازمی گردد.

ابوترابی تصریح کرد: هم اکنون ۲ شرکت اعلام کرده اند که مطالبات را از طریق شرکت سپرده گذاری واریز شود که این مهم از عید فطر آغاز شد و قابل پیش بینی است تا پایان اردیبهشت، آمادگی سایر ناشران را داشته باشیم.

فرصت ۸ ماهه به شرکت‌ها

ابوترابی درباره وثیقه سهام و دریافت وام اظهار کرد: سهامدار اگر در سجام ثبت کرده باشد می تواند سهم خود را وثیقه و از بانک تسهیلات اخذ کند. باید اپلیکشن و سامانه ای بانکی در این موضوع ایجاد شود که برخی از بانک ها به این سامانه متصل شده اند و امید می‌رود تا پایان فصل بهار، تمام شبکه بانکی به این سامانه متصل شوند.

وی شرکت توسعه سپرده گذاری مرکزی را ناظر و پیگیر این موضوع دانست و گفت: تدابیر لازم برای ان مهم اخذ و اندیشیده شده و به عنوان یک نقطه عطفی در بازار به شمار می رود. همچنین به شرکت ها فرصت ۸ ماهه داده شده تا خود را به عنوان ناشر ثبت کرده و سود سهامدارن را از سجام پرداخت کنند.

قائم مقام سپرده گذاری مرکزی تاکید کرد: امروز هر شخصی که می خواهد خرید فروش سهم کرده و کد سهامداری داشته باشد باید سجامی شود.

گشایش نماد سپرده گذاری مرکزی

وی در خصوص گشایش نماد سپرده گذاری مرکزی نیز اظهار کرد: این شرکت در نزد فرابورس ثبت شده و پیگیر درج و بازگشایی نماد هستیم. فعلا تمایلی به گشایش نماد دیده نمی شود و از آنجایی که باید ساختمانی خریداری شود، این موضوع به زمان پس از استقرار موکول خواهد شد.

ابوترابی درخصوص واریز سود سهام عدالت نیز گفت: به برخی از اطلاعات دسترسی نداریم و در این زمینه اطلاعاتی همچون اشخاص متوفی کامل نیست.

وضعیت جمعیت متوفی سهامدار

وی تاکید کرد: هم اکنون ۳ میلیون متوفی سهامدار عدالت وجود دارد که پرونده آنها نیاز به بررسی داشته و باید به وراث ارتباط برقرار کنیم و بر این اساس در حال احداث سامانه ای هستیم تا وارث اطلاعات را در آن ثبت و سود را اخذ کنند. این سامانه تا شهریور ماه راه اندازی خواهد شد.

الزام ثبت در سجام

در ادامه این برنامه، محمود حسن لو، معاون فناوری و توسعه نوآوری سپرده گذاری مرکزی نیز با اشاره به سیاست های دولت و سازمان بورس درخصوص ارائه تسهیلات در قالب وثیقه سهم اعلام کرد: اگر سهامداری در سجام ثبت کرده باشد؛ می‌تواند سهم خود را وثیقه و از بانک تسهیلات اخذ کند.

وی ادامه داد: در این زمینه باید اپلیکشن و سامانه ای بانکی ایجاد شود که برخی از بانک ها به این سامانه متصل شده اند و امید می رود تا پایان فصل بهار تمام شبکه بانکی به این سامانه متصل شوند.

وام حضوری و اپلیکیشنی

حسن لو گفت: سهامدار برای اخذ وام می تواند به بانک مربوطه در شهر و محله خود مراجعه کرده و حتی از طریق اپلیکشن بانک مربوطه سرویس مورد نظر را انتخاب کند.

وی زیرساخت این کار از سوی سپرده گذاری مرکزی را آماده شده دانست و گفت: سمت دیگر کار یعنی بانک ها باید این زیرساخت و سرویس را ارائه دهند و فکر می کنم تا پایان فصل بهار این اتفاق رخ دهد.

تجربه جهانی در ایران

معاون فناوری توسعه سپرده گذاری مرکزی تصریح کرد: این تجربه قبلا روی سهام عدالت اجرایی شده و حدود ۲۰۰ هزار نفر اقدام را کرده و سهام خود را وثیقه اخذ وام کرده اند و توانسته اند حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد ارزش سهم خود را تسهیلات بگیرد. البته این امکان تنها در اپلیکیشن بانک ملی بارگذاری شده و نیاز به مراجعه حضوری ندارد.

وی ۷۰ تا ۹۰ درصد ارزش سهم را دارای قابلیت اخذ تسهیلات دانست و گفت: سهم وثیقه شده تا زمان تسویه، آزاد شدنی نبوده اما امکان تعویض شدن آن با سهمی دیگر به جهت وثیقه را دارد.

حسن لو افزود: این خدمت سال های در سال های اخیر در سطح جهانی اجرایی شده است.

حسن لو در پایان از پیاده سازی این زیرساخت در نزد ۲ بانک خبرداد و گفت: در هفته آینده برنامه آزمایشی وثیقه سازی سهم را در جهت ارائه تسهیلات خواهیم داشت که با رفع اشکالات پیش بینی نشده، این مهم به صورت واقعی اجرا می شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها