آلومینیوم

مدیران شرکت ریوتینتو به عنوان غول بزرگ معدنی در مصاحبه‌ای مطبوعاتی اظهار داشتند که هر نوع تحریم علیه غول آلومینیوم روسیه یعنی روسال موجب اختلال در بازار جهانی آلومینیوم خواهد شد.

به گزارش کالاخبر به نقل از باشگاه آلومینیوم، به‌گفته شرکت ریوتینتو، درصورتی‌که بازار جهانی در پاسخ به جنگ روسیه و اوکراین، روسال را تحریم کنند، بازار جهانی آلومینیوم با افزایش بی‌سابقه قیمت این فلز نقره‌ای مواجه خواهد شد.

سیمون تامسون، رئیس هیأت‌مدیره شرکت ریوتینتو در نشست سالانه این شرکت در استرالیا گفت: درصورتی‌که شرکت روسی روسال کاملاً تحریم شود، ‌اختلال جبران‌ناپذیری در بازار جهانی آلومینیوم به‌وجود خواهد آمد چراکه شرکت روسال یکی از بزرگترین صادرکنندگان آلومینیوم به اروپا محسوب می‌شود.

به‌گفته تامسون، این مسأله برای شرکت ریوتینتو مثبت خواهد بود چراکه قیمت آلومینیوم افزایش یافته و باعث افزایش سودآوری این شرکت خواهد شد.

با تحریم روسیه توسط استرالیا، ارسال آلومینا به این کشور از استرالیا با چالش‌های متعددی مواجه شد. لذا در تاریخ ۹ ماه آوریل سال جاری، شرکت آلومینای کوئینزلند (QAL) که حاصل سرمایه‌گذاری مشترک روسال و ریوتینتو است، کاملاً تحت‌اختیار شرکت ریوتینتو قرار گرفت، البته با این شرط که با برداشته‌شدن تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه، شرایط قرارداد به حالت قبل از تحریم باز گردد یعنی روسیه نیز بر تولید QAL اشراف داشته باشد.

از تاریخ ۱۲ ماه آوریل، شرکت روسال تولید انحصاری در QAL را به ریوتینتو واگذار کرده است. شرکت روسال به‌عنوان نخستین و بزرگترین شرکت تولیدکننده آلومینیوم با درصد کربن پایین در جهان، تا قبل از جنگ میان اوکراین و روسیه نقش اول را در بازار جهانی آلومینیوم ایفا می‌نمود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها