• ۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵
  • کد خبر: 77565
صندوق پول

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی خود را برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در بحبوحه تورم بالا، کاهش رشد اقتصادی در چین و ادامه جنگ روسیه علیه اوکراین کاهش داد.

به گزارش کالاخبر ، بر اساس آخرین چشم‌انداز اقتصاد جهانی صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی می‌شود، اقتصاد جهانی امسال ۳.۲ درصد رشد کند که ۰.۴ درصد نسبت به پیش‌بینی قبلی در آوریل کاهش یافته است. همچنین انتظار می‌رود رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۳ تعدیل شود و به ۲.۹ درصد یعنی ۰.۷ کمتر از پیش‌بینی آوریل برسد.

کاهش رتبه برای دو اقتصاد بزرگ جهان، چین و ایالات‌متحده همچنین برای هند، موجب تجدیدنظر نزولی در رشد جهانی در دوره دو ساله شده است.

پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ایالات‌متحده در سال ۲۰۲۲ به میزان ۲.۳ درصد و در سال ۲۰۲۳ به میزان یک درصد رشد کند که به ترتیب ۱.۴ درصد و ۱.۳ درصد کاهش یافته است.

علت این کاهش، رشد ناامیدکننده در ۶ ماهه اول همراه با مصرف خصوصی ضعیف و کاهش قدرت خرید خانوارها و تاثیر مورد انتظار یک انقباض شدیدتر در سیاست پولی بود.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد خود را برای چین در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب ۱.۱ درصد و ۰.۵ درصد کاهش داد که ناشی از محدودیت‌های طولانی مدت و عمیق‌تر شدن بحران املاک و مستغلات بود. پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی چین در سال جاری ۳.۳ درصد و در سال آینده ۴.۶ درصد افزایش یابد.

پیش‌بینی رشد ترکیه از ۲.۵ درصد در گزارش قبلی به چهار درصد در سال ۲۰۲۲ بازنگری شد. داده‌های موسسه مستقر در واشنگتن نشان می‌دهد که انتظار می‌رود اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۲۳ به میزان ۳.۵ درصد رشد کند که از پیش‌بینی سه درصدی آوریل بیشتر است.

رشد منطقه یورو نیز با ۰.۲ درصد کاهش به ۲.۶ درصد در سال جاری و با ۱.۱ درصد به ۱.۲ درصد در سال آینده بازبینی شده که منعکس کننده پیامدهای جنگ در اوکراین همچنین فرض شرایط مالی سخت‌تر است.

چشم‌انداز هند با کاهش ۰.۸ درصدی به ۷.۴ درصد در سال ۲۰۲۲ بازنگری شده که به دلیل شرایط خارجی کمتر مساعد و تشدید سریع سیاست‌ها انجام شده است.

صندوق بین‌المللی پول تاکید کرد: تورم مصرف‌کننده سریع‌تر از حد انتظار افزایش می‌یابد که علاوه بر عدم تعادل عرضه و تقاضا به دلیل قیمت‌های مواد غذایی و انرژی است.

این صندوق پیش‌بینی تورم خود را برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به میزان ۰.۸ درصد ارتقا داد و به ترتیب به ۸.۳ و ۵.۷ درصد رسید.

به گفته پیر اولیویه گورینشاس، اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول، چشم‌انداز از آوریل به‌طور قابل‌توجهی تیره شده و جهان ممکن است به زودی در آستانه یک رکود جهانی قرار گیرد که تنها دو سال پس از رکود گذشته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها