جهرمی

سید جواد جهرمی، مدیرعامل بورس کالای ایران در دومین همایش تجلیل از برترین های بورس کالا گفت: همه تجربیات گذشته و به خصوص تجربه تلخ تثبیت و قیمت‌گذاری در سال ۹۷ به وضوح نشان می دهد قیمت گذاری دستوری، هیچ کمکی به اقتصاد و تولید نخواهد کرد و به معنای آب در هاون کوبیدن است. در این حوزه ضروری است برای تحقق شعار سال از قیمت گذاری دستوری فاصله بگیریم.

به گزارش کالاخبر، سید جواد جهرمی، مدیرعامل بورس کالای ایران در دومین همایش تجلیل از برترین های بورس کالا گفت: سال گذشته سال پر فراز و نشیبی برای بورس کالا در بخش های مختلف بود. در سالی که گذشت شاهد افزایش ۵۸ درصدی از نظر ارزش معاملات بودیم؛ به گونه‌ای که ارزش کل معاملات از هزار همت عبور کرد. همچنین حجم معاملات بورس کالا با افزایش ۵۵ درصدی به رکورد ۱۱۷ میلیون تن رسید.

جهرمی رونق تالار صادراتی را از جمله دستاوردهای بورس کالا در سال قبل عنوان و اظهار کرد: رینگ صادراتی به کمک شرکت های حاضر و تلاش های سازمان ایمیدرو توانست شاهد حضور محصول‌هایی نظیر شمش فولاد، مس، سیمان، آلومینیوم و پی‌وی‌سی باشد.

جهرمی خاطرنشان کرد: توسعه و راه اندازی ابزارهای مبتنی بر طلا و قراردادهای آتی ‌شمش طلا از دیگر دستاوردهای بورس کالا در سال گذشته بود. همچنین پذیرش و عرضه خودرو در بورس کالا از مهم ترین و جذاب ترین فعالیت های بورس کالا در سال ۱۴۰۱ بود؛ در بحث خودرو تنها به دنبال فروش فیزیکی نبودیم، بلکه تامین مالی خودرو نیز مطرح بود و یکی از دستاوردها تامین مالی یکی از خودروسازان از طریق اوراق سلف موازی استاندارد بود و بورس کالا از طریق معاملات شفاف در پی هدایت نقدینگی به این صنعت است.

مدیر عامل بورس کالای ایران اعلام کرد: سال گذشته هیچ نهادی، خود را به عنوان متولی بازار پُر التهاب خودرو معرفی نمی کرد اما زمانی که بورس کالا به مسئله عرضه خودرو ورود کرد، دستگاه های مختلف پیدا شدند و اعلام کردند متولی این بازار هستند، در شرایطی که اوضاع فعلی بازار خودرو، خود گویای همه چیز است.

مدیرعامل بورس کالا تاکید کرد: بورس کالا در مسیری که طی کرده نیازمند مراقبت و اصلاح است و در این راه از همه پیشنهادها و رهنمودها استقبال می کند؛ در همین زمینه اصلاحاتی در دستورالعمل رینگ صادراتی نیاز داریم که در این زمینه به شورای عالی بورس مراجعه می کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه ایجاد زیرساخت های حوزه فناوری اطلاعات سال قبل ثبت سفارش برخط و اخذ کد معاملاتی به صورت آنلاین را داشتیم و امسال نیز بررسی سیستم برخط عرضه و کاهش ضمانت های بانکی با استفاده از عضویت بانک ها در اتاق پایاپای در حوزه تسویه و پایاپای را در دستور کار داریم.

چالشی به نام قیمت‌گذاری دستوری

جهرمی با تاکید این نکته که صنعت تایر، صنعت برق و صنعت خودرو به واسطه قیمت گذاری دستوری در حال نابودی و کاهش سرمایه گذاری هستند، گفت: تجربه اشتباه در سیاست‌گذاری قیمتی گواهی است که نشان می‌دهد نظام قیمت گذاری دستوری کمکی به اقتصاد نخواهد کرد و به معنای آب در هاون کوبیدن است. ضروری است که برای تحقق شعار سال از قیمت گذاری دستوری فاصله بگیریم.

وی تاکید کرد: قیمت گذاری دستوری، تولید را مختل، ‌عرضه را کم و نیاز به واردات را بیش‌تر می کند. اوضاع بازار پت بطری در سال ۹۷ مثال واضحی است که تجربه شده است. سیاست های سال ۹۷ جلوی چشم ماست که ضرر آن را دیدیم و نباید تکرار شود و همه ما به عنوان فعال اقتصادی، وظیفه جهاد تبیین را داریم.

مدیرعامل بورس کالا تصریح کرد: درسال های گذشته شرکت ها از قیمت گذاری دستوری متضرر شده اند و همه ما موظف هستیم که این موارد و اشتباه گذشته را تببین کنیم و نگذاریم اتفاق مشابهی در کشور رُخ دهد.

جهرمی در بخش پایانی سخنرانی خود به نامه امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر اشاره کرد و گفت: در این نامه آمده است «... از احتکار منع کن که رسول الله (ص) از آن منع کرده است و باید خرید و فروش به آسانی صورت گیرد و بر موازین عدل بود؛ به گونه‌ای که در بها، نه فروشنده زیان بیند و نه بر خریدار اجحاف شود.» وظیفه ما در بورس کالا نیز اخذ تصمیم‌های کارشناسی شده برای تسهیل مبادلات کالاها در میان تولیدکنندگان بالادست و پایین دست است؛ مسیر اصلی بورس کالا حرکت در جهت مقابله با رانت و فساد است و در این مسیر برای رشد تولید کشور، یک قدم هم عقب نمی‌نشینیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها