رضا رحمانی

پیشنهاد عرضه گندم داخلی در بورس کالا به قیمت روز جهانی جهت صادرات آرد، آزادسازی ورود موقت گندم جهت صادرات آرد و فرآورده های آن، از جمله برنامه ها و طرح های تشویقی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افزایش صادرات آرد به شمار می رود.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، «اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید » این روزها محور بسیاری از جلسات و همایش های داخلی است که از سوی بخش دولتی و خصوصی برگزار می شود و نشان دهنده تاکید مقام معظم رهبری بر این مقوله است.

بر همین اساس قائم مقام تولید وزارت صنعت، معدن و  تجارت با تاکید بر اهداف حمایت دولت از کارخانجات آرد برای تسریع و سهولت روند صادرات فرآورده های این صنعت گفت: استفاده از کریدور سبز در جهت کاهش زمان ارسال محصولات ایرانی، افزایش حجم و قانونی کردن صادرات کالاهای ایرانی، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای صادرکننده، پیشنهاد عرضه گندم داخلی در بورس کالا به قیمت روز جهانی جهت صادرات آرد، آزادسازی ورود موقت گندم جهت صادرات آرد و فرآورده های آن از جمله برنامه های دولت  است.

رضا رحمانی افزود: با وجود اینکه بیشتر کارخانه های آرد کشور با نیمی از ظرفیت اسمی خود به فعالیت مشغول اند و آنچه مسلم است ظرفیت خالی کارخانجات منجر به کاهش بهره وری و در نتیجه افزایش هزینه های سربار و عدم توان رقابت پذیری کارخانجات به ویژه در بازارهای صادراتی خواهد بود. این امر در مراحل بعدی منجر به بحران های مالی و عدم توان کارخانجات در بازپرداخت تسهیلات خواهد شد.

وی افزود: البته دولت به منظور حمایت از کارخانجات تولیدی پیگیری لازم جهت تأمین گندم از محل ورود موقت جهت صادرات آرد اعمال نموده است. این امر نافی برنامه ریزی کارخانجات جهت بازاریابی و توسعه صادرات نخواهد بود و  انتظار می رود فعالیت بخش خصوصی در این حوزه ضمن بررسی بازارهای منطقه ای راهکارهای اقتصادی مناسبی به منظور افزایش بهره وری معمول نمایند.

 وی با بیان اینکه واحدها با توجه به نیاز بازار تولید می کنند، افزود: با توسعه صنایع آرد و صنایع جانبی و افزایش تقاضای آرد مصرفی در این صنایع از جمله صنایع شیرینی، شکلات، گلوکز و ماکارونی، واحدهای تولیدکننده آرد امکان استفاده از پتانسیل ظرفیت اسمی و افزایش تولید را دارند.

 به گفته وی تسهیل ورود موقت که منجر به استفاده از بخشی از ظرفیت تولید واحدها می گردد.

استفاده از کریدور سبز در جهت کاهش زمان صادرات  محصولات ایرانی

 قائم مقام تولید وزیر صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به نسخه دولت برای نجات صنایع آردسازی و نان صنعتی  خاطر نشان کرد: صادرات نقش مستقیمی در توسعه و رشد اقتصادی کشور داشته و از این رو استفاده از انواع برنامه های تشویق صادرات و حمایت از فعالیت های صادراتی شرکت ها از جمله برنامه های دولت، در جهت بهبود عملکرد صادراتی شرکت ها یا تشویق آنها برای شروع و ادامه فعالیت های صادراتی است.

رحمانی گفت : استفاده از کریدور سبز در جهت کاهش زمان ارسال محصولات ایرانی، افزایش حجم و قانونی کردن صادرات کالاهای ایرانی، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای صادرکننده

پیشنهاد عرضه گندم داخلی در بورس کالا به قیمت روز جهانی جهت صادرات آرد، آزادسازی ورود موقت گندم جهت صادرات آرد و فرآورده های آن، از جمله برنامه ها و طرح های تشویقی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افزایش صادرات آرد به شمار می رود.

منبع: غلات نیوز

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها