اوپک

درست وقتی که به نظر می رسد اوپک سرانجام مشکلات طولانی مدت تخلف اعضا از اهداف تولید نفت را مدیریت کرده است، بازار شاهد بروز یک متخلف جدید به نام امارات بود.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایسنا، امارات متحده عربی که معمولا شریک وفادار عربستان سعودی بوده است، در جولای تولید نفتش را اندکی بالا برد و در آگوست هم همچنان تولیدش را افزایش داد.

اکنون بسیاری از معامله گران بازار نفت توجه خود را به آماری معطوف کرده اند که نشان می دهد تولید نفت این کشور حوزه خلیج فارس ممکن است بسیار فراتر از تصور قبلی باشد و در کاهش قیمت نفت به پایین ترین حد دو ماه اخیر نقش داشته است.

قویترین سیگنال از سوی آژانس بین المللی انرژی در ماه گذشته ارسال شد که برآورد کرد امارات متحده عربی در جولای سه میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است. طبق گزارش شرکت پترو لجستیک که آمار صادرات بین المللی نفت را رصد می کند، این کشور در آگوست از این سطح هم تولید بیشتری داشته است.

شرکت تحقیقاتی کپلر هم اعلام کرده که صادرات امارات بالاتر از آمار تولید رسمی بوده و آمار نفتکشها که توسط بلومبرگ گردآوری شده است، نشان می دهد این کشور حدود ۲.۹ میلیون بشکه در روز نفت در ماه میلادی گذشته صادر کرده است.

این آمار بسیار بالاتر از آمار ۲.۶۹۳ میلیون بشکه در روز تولید آگوست است که از سوی سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی اعلام شد و بر اساس آن، این کشور تنها بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه تولیدش تحت توافق اوپک پلاس، نفت تولید کرده بود.

سخنگوی وزارت انرژی امارات متحده عربی درباره علت تفاوت میان ارزیابی شرکت های تحقیقاتی و آمار رسمی تولید نفت حاضر نشد توضیح دهد. شرکت نفتی دولتی ادنوک که قول داده است برای جبران این موضوع، صادراتش را در اکتبر به میزان قابل توجهی کاهش دهد، هم در این باره اظهارنظر نکرد.

جدا کردن میزان تولید از آمار صادرات یک کشور علم دقیقی نیست. بسیاری از کشورها از جمله امارات پالایشگاه هایی دارند که به پالایش داخلی نفت با نرخ ماهانه متفاوت می پردازند. بخشی از صادرات ممکن است از مخازن نفت برداشت شود و صادرات نفت ممکن است با افزودن میعانات که جزو توافق کاهش تولید اوپک پلاس نیست، افزایش پیدا کند. بنابراین گفتن این که کشتی ها در هنگام ترک پایانه های بارگیری کاملا پر بوده اند، دشوار است.

با این همه، این باور که یکی از اعضای مهم اوپک سهمیه تولیدش را نقض کرده، روی قیمت ها تاثیر گذاشته است.

به گفته بیل فارن پرایس، مدیر شرکت مشاوره گروه انرژی آر اس، هنگامی که یکی از اعضای کلیدی اوپک در عمل به تعهداتش کوتاهی می کند، پرسش های بازار را درباره پایداری کل پروژه کاهش تولید برمی انگیزد. اوپک تاکنون در عمل به کاهش داوطلبانه تولید نفت کار فوق العاده ای انجام داده است اما باید به این روند ادامه دهد.

اوپک و متحداتش با اجرای موفقیت آمیز کاهش تولید، موفق شده اند بازار نفت را از عمق بحران ویروس کرونا که در جریان آن قیمت نفت آمریکا به پایین صفر سقوط کرده بود، احیا کنند. این امر تا حدود زیادی به دلیل تمرکز این گروه روی پایبندی کامل تک تک اعضایش به اهداف تولید حاصل شد.

از زمانی که این گروه در آوریل با کاهش تولید تاریخی ۹.۷ میلیون بشکه در روز موافقت کرد، عمده تلاشها برای پایان دادن به تقلب مربوط به نیجریه و عراق بوده است. این تلاش که با هدایت عربستان سعودی انجام گرفته، مثمرثمر بوده است و هر دو کشور پایبندی بالاتری به توافق نسبت به دورهای قبلی کاهش تولید نشان داده اند.

با این حال این نگرش که در ائتلاف اوپک پلاس شکاف ایجاد شده است، به همراه تردیدها درباره نیرومندی روند احیای تقاضای جهانی برای نفت همزمان با افزایش آمار جهانی ابتلا به کووید ۱۹، باعث اضطراب بازار نفت شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مسئله اخیر ممکن است تنشهای جدیدی را در نشست ۱۷ سپتامبر کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس ایجاد کند که محل اصلی اعمال فشار از سوی شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی روی اعضای متخلف است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش