ملک املاک مسکن

پس از عرضه های موفق املاک مازاد بر تابلوی املاک و مستغلات بورس کالا که هفته های گذشته از سوی شرکت عمران پردیس، بانک اقتصاد نوین و وزارت دفاع، چندین ملک دیگر نیز در نوبت پذیرش برای عرضه در بورس کالا قرار دارند که کارشناسان شرایط ایجاد شده را فرصتی مغتنم برای عرضه املاک سایر نهادهای عمومی و دولتی و به خصوص بانک ها و شهرداری ها عنوان می کنند. 

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری مهر، به گفته کارشناسان، رهایی از شیوه ناکارآمد مزایده های سنتی برای فروش املاک، رقابتی شدن قیمت فروش، ایجاد شفافیت، سهولت روند معاملات و کنار رفتن شبهه در روند مزایده ها از جمله مزایای ورود نهادهای مختلف برای فروش املاک مازادشان در بورس کالاست. 

در این میان با وجود بندهای قانونی ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مبنی بر لزوم عرضه املاک مازاد بانک ها و تاکیدات بند۱۹ اقتصاد مقاومتی در راستای شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد در کنار ماده ۱۴ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، کماکان نهادها طبق روال قبل و در سازوکاری غیرشفاف و مزایده ای اقدام به فروش املاک خود می کنند. 

مزایده های ناکارآمد 

میلاد کلهری کارشناس بازار سرمایه و مدیر کالایی کارگزاری صبا جهاد در این باره گفت: عرضه املاک دولتی و املاک بزرگ ارگان های دیگر هم چون بانک ها و شهرداری در بورس با توجه مکانیزم آسان و دقیق عرضه در بورس کالا می تواند پایانی بر مزایده های غیر شفاف و ناکارآمد املاک باشد که بروکراسی اداری پیچیده و زمان بر شدن نتایج آن را در پیش می گرفت.

وی افزود: با ورود املاک مازاد نهادها به بورس کالا، روش های سنتی و منسوخ گذشته کنار گذاشته می شود و تشریفات زاید که جذابیت معاملات را کاهش داده و شفافیت را خدشه دار می کند نیز حذف می شود. 

به گفته کلهری، تمامی محصولات عرضه شده در بورس کالا از برگزاری تشریفات مزایده و مناقصه به دور هستند و امکان نظارت بر معاملات بورس کالا به دلیل شفافیت بالا وجود دارد و در صورت ورود املاک نهادهای بزرگ به بورس کالا، یک شفافیت مطلوب در این حوزه ایجاد می شود. 

فروش جذاب متری مسکن

مدیر کالایی کارگزاری صبا جهاد در ادامه به ظرفیت بورس کالا در حوزه معاملات مسکن اشاره کرد و گفت: عرضه اوراق سلف موازی مسکن در بورس کالا به خانه دار شدن مردم و حفظ ارزش سرمایه آنها، کمک خواهد کرد و می توان از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی پروژه های بزرگ و انبوه سازی بخش خصوصی استفاده کرد.

او در رابطه با روش مناسب فروش متری مسکن در بورس کالا، اظهار کرد: با توجه به رشد قیمت های اخیر در بازارهای مختلف کشور که عمدتا ناشی از رشد قابل توجه نرخ ارز می باشند، بازار مسکن  نیز به عنوان یکی از بازارهایی که علاوه بر نقش مصرفی، به عنوان مقصدی جذاب برای سرمایه گذاری، همیشه مورد توجه بوده است، از این رشد مستثنی نبوده است. از طرفی نیاز به نقدینگی سنگین، عملا ورود سرمایه های خرد را به این بازار تاثیر گذار  با چالش همراه کرده و مکانیزم قیمت گذاری غیرشفافی را با تعداد بازیگران اندک به دنبال داشته است.

کلهری افزود: به نظر می رسد بهترین راه حل برای فروش مسکن در بورس کالا به صورت اوراق سلف موازی استاندارد مسکن می باشد، به دلیل اینکه هم می تواند تعادل منطقی در حوزه مسکن و هم جذابیت لازم برای مشارکت سرمایه گذاری ایجاد نماید و هر فرد می تواند به نسبت سهم سرمایه گذاری خود از سود آن بهره مند شود، همچنین به خانه دار شدن مردم و حفظ ارزش سرمایه آنها هرچند اندک کمک خواهد کرد و می توان از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی پروژه های بزرگ و انبوه سازی بخش خصوصی استفاده کرد.

قیمت مسکن شاخص دار می شود

وی در ارتباط با نقش ورود مسکن به بورس کالا در شفافیت بازار ملک اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل عدم وجود مکانیزم ارزش گذاری موثر در بازار مسکن و البته نبود بازار نظام مند با قابلیت جذب بازیگران متنوع از طیف های مختلف، ایجاد انحصار و ... شاهد عدم شفافیت هستیم. همین موضوع امکان دستکاری قیمت ها و ایجاد سقف و کف کاذب در بازار را تقویت می نماید و عملا شاهد کنترل مخرب بازار مسکن که نقشی تعیین کننده در سبد مصرف خانوار دارد، توسط دلالان و سفته بازان این بازار هستیم.

او افزود: با ورود مسکن به بورس کالا و تبدیل کردن دارایی ها به اوراق بهادار، امکان سرمایه گذاری برای اکثریت جامعه با دارایی های مختلف را فراهم و قطعا بازار به سمت شفافیت خواهد رفت و موجب کشف روزانه قیمت ها خواهد شد، از طرفی در حال حاضر هیچ شاخصی برای تعیین قیمت مسکن وجود ندارد که بازار سرمایه می تواند این مهم را بر عهده بگیرد، این کار می تواند به توسعه سرمایه گذاری در بازار مسکن کمک شایانی بکند و سرمایه گذاری های خرد بازار مسکن را به سمت افزایش تولید مسکن سوق دهد و با جذب سرمایه های خرد به تامین مالی این بازار تاثیرگذار و مولد کمک قابل ذکری نماید.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها