آرسلورمیتال

آرسلورمیتال یکی از بزرگترین فولادسازان جهان تا سال ۲۰۲۵ میلادی فولاد سبز (بدون انتشار کربن) تولید خواهد کرد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از ایمیدرو، براساس اعلام وب سایت intelligent living آرسلور میتال ArcelorMittal به عنوان یکی از بزرگترین فولادسازان جهان در نظر دارد هیدروژن سبز را جایگزین زغال سنگ در فرآیند تولید فولاد خود قراردهد. این شرکت اعلام کرد برنامه احداث کارخانه فولادسازی بدون کربن را در دست اقدام دارد. در این راستا نیز به تازگی با دولت اسپانیا تفاهم نامه همکاری به منظور سرمایه گذاری مشترک یک میلیارد یورویی در این پروژه جدید امضا کرده است. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ میلادی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد با کیفیت بالا و بدون هیچ گونه انتشار دی اکسید کربن در این کارخانه تولید شود.

این شرکت در نظر دارد در احداث کارخانه فولادسازی سبز خود از دو مرحله کربن زدایی در فرآیند تولید فولاد استفاده کند. نخست اینکه، هیدروژن سبز را جایگزین استفاده از زغال سنگ در احیای مستقیم خواهد کرد و در گام بعدی یک کوره الکتریکی هیبرید با انرژی تجدیدپذیر را جایگزین کوره بلند زغال سنگ می کند. این اقدامات فرآیند فولادسازی را کاملا عاری از کربن خواهد کرد.

با این حال اگر تا سال ۲۰۲۵ میلادی هیدروژن سبز با نرخ رقابتی در دسترس نباشد، این فولادساز قصد دارد از گاز طبیعی برای کوره احیای مستقیم خود استفاده کند. در نتیجه از انتشار ۴ میلیون تن آلودگی دی اکسیدکربن جلوگیری خواهد کرد. گرچه با استفاده از هیدروژن سبز این میزان حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن پیش بینی شده است.

سالانه حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن فولاد در سرتاسر جهان تولید می شود که تقریبا دو برابر این میزان آلایندگی دی اکسیدکربن صورت می گیرد. در نتیجه حدود ۷ تا ۸ درصد از انتشار کربن جهان به این صنعت مربوط می شود. از آنجا که جهان نمی تواند بدون استفاده از فولاد به کار خود ادامه دهد بنابراین تولید فولاد بدون کربن تا سال ۲۰۵۰ میلادی به رقابتی بین فولادسازان جهان تبدیل شده است.

یکی از مشکلات در تولید فولاد این است که تقریبا ۷۵ درصد انرژی مورد نیاز برای ساخت آن از طریق زغال سنگ تامین می شود. در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود یک میلیارد و ۸۶۴ میلیون تن فولاد تولید شد که برای هر تن آن یک میلیون و ۹۰۰هزار تن دی اکسید کربن تولید شده است. بنابراین استفاده از هیدروژن سبز گزینه مناسبی در کربن زدایی این فرآیند به شمار می رود. همچنین با توجه به قیمت هیدروژن سبز طی این دهه، استفاده از گاز طبیعی نیز علاوه بر کربن زدایی جایگزین مناسبی از لحاظ قیمتی خواهد بود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها