زنگنه+حبیب زاده

در شرایطی که از زمان استقرار دولت سیزدهم شاهد برنامه ریزی دولت در زمینه تقویت عرضه محصولات صنایع مختلف از جمله سیمان، فلزات، پتروشیمی و فرآورده های نفتی در جهت ارتقای شفافیت و تامین مناسب مواد اولیه تولید هستیم، نمایندگان مجلس بر لزوم ورود کالاهای کشاورزی به بورس کالا نیز تاکید دارند.

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این باره به «کالاخبر» گفت: متاسفانه علی رغم اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا می‌تواند به نفع اقتصاد بخش کشاورزی کشور باشد اما محصولات با قیمت اندک توسط واسطه خریداری می شود و در شرایط نابرابر و با سود بالا به فروش می رسد تا مشکل قدیمی این بخش کماکان ادامه داشته باشد.

زنگنه با تاکید بر لزوم حمایت از کشاورزان گفت: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا می تواند محصول را با قیمت واقعی به دست مصرف کننده برساند و واسطه های غیرضروری را در بازار حذف کند که این موضوع نیز همانند کالاهای صنعتی و پتروشیمی باید مورد توجه دولت باشد. 

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید اظهار داشت: عموما کالاهایی که تجارت پذیر بوده و دارای بازار و اقتصاد مناسبی هستند امکان عرضه در بورس کالا را دارند و در این زمینه بسیاری از کالاهای کشاورزی براساس تجربه های جهانی امکان مبادله در بورس های کالایی را دارند که ما نیز باید از این تجربیات استفاده کنیم. 

زنگنه تصریح کرد: زیرساخت های بورس کالا در بخش های مختلف باید به گونه ای توسعه یابد تا اقتصاد کشور آنطور که باید از ظرفیت های این بورس کالا بهره برداری کند و خدمات متنوعی به فعالان اقتصادی و صنایع ارائه شود. 

تلاش برای ایجاد شفافیت در بازار کالا

 انور حبیب زاده بوکانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این باره به «کالاخبر» گفت: براساس جلساتی که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان بورس در کمیسیون برگزار شده است، نوید تحولات مناسبی در رابطه با بورس و بازار سرمایه داده شده که در این زمینه بر توسعه بورس کالا نیز تاکید شده است.

وی با بیان این که بورس کالا مکانیسمی برای ایجاد عدالت و شفافیت در مبادلات بسیاری از مواد اولیه و کالاهای مختلف است، تصریح کرد: براساس برنامه های وزارت صمت، عرضه محصولات در بورس کالا باید تقویت شود تا شاهد ایجاد شفافیت کامل در کل مبادلات باشیم که در این زمینه اگر محصولات کشاورزی مختلف از جمله گندم و چغندرقند نیز روی تابلو بورس کالا معامله شوند به نفع اقتصاد کشور و تولیدکنندگان خواهد بود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم توسعه بورس کالا در کشور اظهار داشت: امکان تنظیم بهینه بازارها در فضاهای غیرشفاف میسر نیست از این رو تمام تلاش مسوولان اقتصادی کشور ایجاد یک زنجیره مبادلات شفاف در بورس کالاست تا با استفاده از آمارهای موثق نسبت به مدیریت صحیح بازار و تامین نیاز تولیدکنندگان اقدام کنند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها