رشد

بررسی آمار تولید محصولات منتخب صنعتی و معدنی (مقدماتی) در ۷ ماهه سال جاری نشان‌دهنده افزایش تولید در ۲۰ ردیف از این محصولات است و گروه کامیون، کامیونت و کشنده با رشد ۶۴.۴ درصدی در صدر این آمار قرار دارد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از شاتا، به دنبال استمرار اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های این وزارتخانه و تلاش و همت واحدهای تولیدی، رشد تولید در ۲۰ محصول منتخب صنعتی طی ۷ ماهه سال به ثبت رسید.

بر اساس گزارشات مربوطه، در این مدت بیشترین آمار تولید مربوط به ردیف محصولات « کامیون، کامیونت و کشنده»، « روغن ساخته شده نباتی»، « ماشین لباسشویی»، «شمش آلومینیوم» و « شیشه جام» بوده است.

همچنین در این مدت بیش از ۵۰۷ هزار و ۳۰۰ دستگاه انواع سواری، ۴۱ هزار و ۲۵۴ دستگاه وانت، یک هزار و ۱۳۶ دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و ون، ۳۹۴ دستگاه کمباین و ۱۱ هزار و ۲۵۷ دستگاه تراکتور در کشور تولید شده است که در بخش تولید کمباین نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، رشد ۱۳.۵ درصدی ثبت شده است.

در گزارش مذکور تعداد لوازم خانگی تولید شده در بازه زمانی ۷ ماهه امسال، بیش از ۲ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۳۰۰ دستگاه (افزایش ۷.۵ درصدی تولید) اعلام شده است که سهم یخچال و فریزر بیش از یک میلیون و ۲۴۶ هزار دستگاه (رشد تولید ۷.۵ درصدی) و سهم ماشین لباسشویی بیش از ۷۹۰ هزار دستگاه (رشد تولید ۲۹.۹ درصدی) بوده است.

بخش دیگر این گزارش به رشد ۳.۴ درصدی تولید محصولات پتروشیمی (تولید ۳۶.۸ میلیون تُنی این محصولات) اشاره کرده است.

این در حالی است در بخش کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی، فولاد و سیمان به دلیل محدودیت‌های تحمیل شده به این صنایع بخاطر موضوع سوخت و برق به ترتیب ۴.۹ درصد و ۹.۱ درصد کاهش تولید داشته است.

در این گزارش همچنین میزان تولید کاتد مس، ظروف چینی و شیشه جام در این بازه زمانی را به ترتیب بیش از ۱۷۶ هزار تن، ۳۵.۲ هزار تن و ۷۷۶.۴ هزار تن عنوان شده است که نشان‌دهنده رشد ۴.۴ درصدی تولید کاتد مس، افزایش نزدیک به ۱۴.۵ درصدی تولید ظروف چینی و رشد ۲۳ درصدی تولید شیشه جام نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ است.

آمار تجارت بین‌المللی کالاهای غیرنفتی

گفتنی است آمار مقدماتی واردات و صادارت کالاهای غیرنفتی (با میعانات گازی) در بازه زمانی مذکور حاکی از صادرات بیش از ۷۵ میلیون تنی این کالاها ( رشد ۱۴.۹ درصد نسبت به ۷ ماه اول سال گذشته) به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۴ میلیون دلار ( افزایش ۴۷.۳ درصدی نسبت به نیمه اول سال ۹۹) است.

در بخش واردات نیز در ۷ ماه اول سال جاری بیش از ۲۳ میلیون تن کالاهای غیرنفتی به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار وارد کشور شده است که از نظر وزنی رشد ۲۱.۶ درصد و از نظر ارزشی افزایش ۳۸.۵ درصدی را در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها