مس کاتد

مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از گشایش انبار مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی مس از دوشنبه هفته جاری در بورس کالا خبر داد تا در این روز به طور همزمان آیین رسمی راه اندازی معاملات آتی و گواهی سپرده مس و گواهی سپرده میلگرد برگزار شود. 

به گزارش «کالاخبر»؛ براساس این اطلاعیه انبار مس کاتد شرکت مذکور از امروز (شنبه ۲۷ آذر ماه) با نماد مس ۰۱۰۹ن و نام مس کاتد ۰۱۰۹ ملی مس ایران (ن) فعال شده و زمان گیایش نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی مربوط به این انبار روز دوشنبه ۲۹ آذر ماه خواهد بود.

دارایی پایه این گواهی سپرده کالایی، مس کاتد تولیدی ملی صنایع مس ایران است و مقدار هر گواهی سپرده کالایی یک کیلوگرم است. مقدار مجاز هر سفارش و حداقل مقدار مجاز برای تحویل کالا از انبار ۲۰ تن معادل ۲۰ هزار ورقه است. لذا امکان خرید کمتر از این میزان وجود ندارد. 

معاملات گواهی سپرده مس کاتد به صورت حراج تک قیمتی انجام می شود. برای این منظور در روزهای سه شنبه هر هفته دوره پیش گشایش از ساعت ۱۲:۴۵ شروع و ساعت ۱۳:۳۰ خاتمه می یابد و راس ساعت ۱۳:۳۰ حراج تک قیمتی برگزار می شود. 

معاملات در هفته نخست در روز دوشنبه با یک دوره پیش گشایش از ساعت ۱۰:۱۵ شروع و ساعت ۱۱ خاتمه می یابد و راس ساعت ۱۱ حراج تک قیمتی برگزار می شود.

گواهی سپرده این نماد دارای معاملات ثانویه نیست و پس از معامله، خریدار موظف است تا قبل از انقضای اعتیارگواهی سپرده کالایی کالای خود را از انبار دریافت کند.

معاملات گواهی سپرده مس کاتد تا اطلاع ثانوی در روزهای سه شنبه هر هفته انجام می شود و در صورت وجود تعطیلی رسمی، روز معاملاتی به اولین روز کاری بعد منتقل می شود.

محدوده نوسان قیمت مجاز نماد مثبت و منفی ۵ درصد میانگین قیمت معاملات آخرین عرضه منجر به معامله مس کاتد انباردار (تولیدکننده) دربازار فیزیکی بورس کالای ایران است. درصورتی که عرضه در بازار فیزیکی انجام نشده یا منجر به معامله نشده باشد قیمت پایه در آن بازار ملاک عمل است.

تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی و آخرین روز معاملاتی نماد مذکور ۲۲ دی ماه بوده و پس از آن نماد برای فرآیند تحویل و تسویه حساب با انبار متوقف می شود. حداکثر زمان نگهداری کالا در انبار تا پایان آذر ماه سال ۱۴۰۱ است.

https://www.imereport.ir/d/۲۰۲۱/۱۲/۱۸/۰/۲۸۸۵۱.pdf

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها