محمود ترک زاده

مدیر سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند گفت: با توجه به نزدیکی منطقه آزاد اروند به عراق، می توانیم از ظرفیت های بورس کالا برای صادرات محصولات به این کشور استفاده کنیم به طوریکه از خام فروشی جلوگیری کرده و در مسیر توسعه صادرات محصولات نهایی قدم برداریم.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» به نقل از ایسنا، محمود ترک زاده در رابطه با راه اندازی انبارهای تخصصی تحت نظارت بورس کالا گفت: در این راستا پیگیری های لازم برای راه اندازی این انبارها صورت گرفت و چند انبار در منطقه شلمچه برای بهره برداری از ابزارهای مالی و معاملات بورس کالا معرفی شد. همچنین طبق موافقت های صورت گرفته چندین جلسه با تجار عراقی برگزار و مجوزهای لازم برای فعالیت های کارگزاران دریافت شده است که این کار به دلیل معافیت مالیاتی مزیت های زیادی به همراه دارد.

وی به مزیت های راه اندازی بورس کالا در مناطق آزاد اشاره کرد و اظهار داشت: نزدیک بودن به بازار عراق یک مزیت بسیار مهم است به طوری که تولیدکنندگان می توانند کالای خود را در انبارهای تخصصی بورس کالا در نزدیک شلمچه دپو کرده و ۱۵ کیلومتر بعد در استان بصره عرضه کنند که این مزیت بسیار بزرگی برای اقتصاد ملی و رونمایی از معاملات قبض انبار یا همان گواهی سپرده کالایی در عرصه ای فراتر از مرزهای داخلی است که حاصل این اقدامات مشترک بورس کالا و منطقه آزاد اروند به توسعه صادرات منجر می شود.

مدیر سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند با بیان اینکه بازار عراق در مصالح ساختمانی همچون سیمان، سرامیک و آجر فعال است، یادآور شد: در حال حاضر تالار بورس منطقه اروند فعال بوده و عرضه کنندگان می تواند نسبت به آغاز عرضه های خود از طریق بورس کالا اقدام کنند.

ترک زاده به مزیت های بورس کالا در منطقه آزاد اشاره کرد و گفت: اولین مزیت راه اندازی بورس کالا در منطقه آزاد این است که بورس اصالت کالا را برای خریدار مشخص کرده و شفافیت قیمت و کیفیت محصول را تضمین می کند که این فاکتورها مورد نیاز مشتری های عراقی است به طوری که اگر کالایی تضمین شده و به صورت شفاف معامله شود، برای ما یک برگ برنده محسوب می شود.

وی ادامه داد: طی مذاکراتی که با تجار عراقی داشته ایم، آنها علاقمند هستند تا معاملات با قیمتی شفاف، کیفیت تضمین شده و همچنین تداوم عرضه محصولات از سوی تولیدکنندگان ایرانی وجود داشته باشد که همه این موارد از مولفه های اصلی بورس کالای ایران به شمار می رود.

به گفته مدیر سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند، طی سال های اخیر بعضا به دلیل قیمت های متغییر، کیفیت نامناسب کالاهای ایرانی و همچنین عدم اجرای تعهدات طرفین معامله باعث شد تا بخشی از بازار عراق را از دست بدهیم که امروز با استفاده از ظرفیت های بورس کالا به عنوان بازاری قانومند و مطمئن برای معامله گران، می توان این سهم از دست رفته را جبران کرد.

 ترک زاده با بیان اینکه سال گذشته از طریق منطقه آزاد اروند یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات انجام شد، گفت: در حال حاضر صادرات به عراق از طریق منطقه آزاد اروند در سال جاری رشد ۳۷ درصدی داشته است که با شروع به کار بورس کالا و آغاز عرضه های صادراتی، شاهد افزایش هر چه بیشتر صادرات از این منطقه خواهیم بود.

مدیر سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند در پایان با بیان که بورس در مناطق آزاد دارای جذابیت بالایی برای فعالان داخلی و خارجی است، گفت: از مزیت های بورس کالا شفافیت قیمت، تضمین کالا و دسترسی راحت به اطلاعات است زیرا وقتی نمی دانیم کالایی با چه کیفیت و قیمتی عرضه می شود عملا از سیستم برنامه ریزی خارج می شویم اما بورس کمک می کند تا در یک زمان مشخص و بدون رانت و سوء استفاده، دسترسی شفافی به تامین مواد داشته باشیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش