• ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱
  • کد خبر: 74497
کود

مشکلات زنجیره عرضه و درگیری بین روسیه و اوکراین صادرات کودهای کشاورزی روسیه و بلاروس از طریق دریای سیاه را مختل کرده و کشاورزان را به دردسر انداخته است.

به گزارش کالاخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم، کمبود جهانی کودهای شیمیایی کشاورزان محلی در ایالت ویسکانسین آمریکا را تحت تاثیر قرار داده و مشکل دیگری به مشکلات آنها که از بالا رفتن قیمت تولید به‌خاطر تورم رنج می‌بردند افزوده‌است. متخصصان می‌گویند دلیل این کمبود، مشکلات زنجیره عرضه و درگیری بین روسیه و اوکراین است.

روسیه یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کودهای کشاورزی در دنیا است. طبق گزارش سازمان کشاورزی و غذای ملل متحد، روسیه در ۲۰۲۱ صادرکننده برتر کودهای نیتروژنی و دومین عرضه‌کننده بزرگ کودهای پتاس و فسفر در جهان بود.

طبق گفته‌ پال میشل، استاد کشاورزی و اقتصاد کاربردی در دانشگاه مدیسون، روسیه و بلاروس هر دو از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع مختلف کودهای کشاورزی هستند که آن را از طریق دریای سیاه منتقل می‌کنند. بنابراین روند صادرات آنها مختل شده‌است.

اختلال در عرضه کودهای کشاورزی روسیه، قیمت آن را بالا برده‌است. بعلاوه، بسیاری از کودهای نیتروژنی از گاز طبیعی بدست می‌آیند و با توجه به شرایط اوکراین و روسیه و اختلال در بازار صادرات گاز، عرضه این کودها هم با کمبود مواجه شده و قیمت آنها ۳۰ تا ۷۰ درصد با توجه به نوعشان بالا رفته‌است. بنابراین بسیاری از کشاورزان از کود دامی به‌جای کود شیمیایی استفاده می‌کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها