زیره

معاملات گواهی سپرده زیره سبز در حالی طی روزهای آتی در بورس کالای ایران آغاز می شود که مدیرعامل شرکت کیمیا بذر تربت حیدریه از مزایای عرضه این محصول در بورس سخن می گوید.

به گزارش «کالاخبر» ، محمد علی اکبری مطلق در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: زیره محصولی است که کشت آن از نظر میزان آب مصرفی بسیار کم توقع بوده و در مناطق دارای آب و هوای خشک عمل می آید. اما در دوره هایی به دلیل قیمت اندک آن، در خراسان رضوی کشاورزان به کشت گندم روی آوردند و از سال گذشته دوباره سطح زیرکشت زیره توسعه پیدا کرد.

حمایت از کشاورز در مقابل دلالان و واسطه ها

وی افزود: تولید این محصول در حالی رو به افزایش است که کشاورزان زیره کار از قشر ضعیف هستند که متاسفانه دلالان در زمان برداشت محصول با کاهش قیمت ها، مانع از کسب سود مطلوب توسط کشاورزان می شوند و محصول را به قیمت های پایین تر از نرخ های واقعی از کشاورزان خریداری کرده و با انبار کردن، در فصل زمستان به بالاترین سطوح قیمتی در بازار عرضه می کنند. از این رو، برای اینکه بازار این محصول به ثبات و پایداری لازم در قیمت های فروش برسد و به منظور اینکه کشاورز در فصل برداشت محصول، اسیر دست واسطه ها و دلالان نشود، تصمیم به عرضه زیره در بورس کالا گرفته شد.

تکیه بر یک تجربه موفق

اکبری تاکید کرد: در این زمینه، با تجربه موفقی که در عرضه محصول زعفران در بورس کالا داشتیم، این نتیجه حاصل شد که برای ایجاد شفافیت قیمتی روی محصول زیره سبز و با هدف کمک به اقتصاد بخش کشاورزی از طریق فروش این محصول سودآور، زیره سبز را در قالب اوراق گواهی سپرده کالایی در بورس عرضه کنیم.

دلگرمی زیره کاران برای رشد تولید

مدیرعامل شرکت انبار کیمیا بذرتربت حیدریه ایجاد ثبات قیمتی و جلوگیری از نوسانات شدید قیمت در زمان برداشت محصول به دلیل افزایش عرضه را از مزایای عرضه زیره سبز در بورس دانست و گفت: اعتقاد داریم که با ورود زیره سبز به بورس کالا، این محصول در فصل برداشت از ثبات قیمتی بیشتری برخوردار خواهد بود که در نتیجه ایجاد این ثبات قیمتی، کشت محصول استمرار پیدا کرده و کشاورزان زیره کار نسبت به تولید بیشتر دلگرم خواهند شد.

استقبال کشاورزان از بورس

اکبری با بیان اینکه در مقابل اجرای هر برنامه جدیدی مقاومت ها و واکنش هایی مشاهده می شود، گفت: ممکن است در ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی مقاومت ها و واکنش هایی از سوی فعالان بازار سنتی زیره مشاهده شود، اما به تدریج و با نمایان شدن آثار مثبت عرضه محصول در بورس کشاورزان بیشتری به سمت معامله در این بازار روانه می شوند. ضمن اینکه با توجه به تجربه موفق ورود زعفران به بورس انتظار می رود برای عرضه زیره سبز نیز شاهد استقبال و حمایت کشاورزان باشیم.

وی تاکید کرد: باید به این نکته نیز توجه داشت که در مقابل این واکنش ها نباید خیلی کوتاه آمد و تابع خواسته ها شد؛ چراکه تجارت در بازار بی رحم است و وقتی عرضه بالا رود، مکانیسم بازار قیمت ها را کاهش می دهد و روند بازار به این موضوع توجهی ندارد که با این قیمت ها آیا تولیدکننده سود می کند و یا ضرر می بیند. به همین دلیل ما قصد داریم به کمک مکانیسم شفاف بورس اجازه ندهیم که تولیدکننده متضرر شود و بتواند محصول خود را که به زحمت تولید کرده به قیمت واقعی و به دور از هیجانات کاذب بفروشد.

ظرفیت ۵۰۰ تنی انبار برای صدور گواهی سپرده کالایی

وی در خصوص ظرفیت انبار شرکت کیمیا بذر تربت حیدریه به عنوان اولین انبار پذیرش شده توسط بورس کالای ایران جهت راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی گفت: شرکت کیمیا بذر تربت حیدریه ظرفیت انبار حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تن زیره سبز را داراست که در مرحله اولیه با ظرفیت ۵۰۰ تن اقدام به تحویل گیری محصول زیره سبز دارای استانداردهای بورس کالا می کند و در صورت نیاز و با افزایش برداشت محصول، این ظرفیت قابلیت افزایش را دارد.

امکان صادرات زیره با خرید محصول با کیفیت از بورس

مدیرعامل شرکت کیمیا بذر تربت حیدریه به بحث صادرات زیره سبز نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با راه اندازی معاملات گواهی سپرده زیره سبز، هر شخصی می تواند محصول با کیفیت بالا و دارای استانداردهای مشخص را خریده و به دیگر کشورها صادر کند. بطوریکه تجار صادرکننده می توانند به کمک بورس هم از جنبه کیفی و هم از امکان تامین حجم موردنیاز محصول به منظور صادرات از یک مرجع قابل اعتماد مثل بورس، اطمینان پیدا کرده و به برندسازی بهتر زیره سبز ایرانی کمک کنند.

لزوم توجه به فعالیت های تحقیقاتی

وی با بیان اینکه زیره ایرانی از نظر کیفی در دنیا ممتاز است، از گرایش بیشتر کشاورزان استان برای افزایش تولید محصول خبر داد و گفت: زیره سبز یک محصول با ارزآوری بالا است که در دنیا مصارف زیادی در حوزه غذایی، دارویی، بهداشتی، عطر و ادکلن و نیز تولید نوشیدنی ها دارد. از این رو، لازم است با انجام کارهای تحقیقاتی این محصول را مورد توجه بیشتری قرار دهیم.

در پایان این گزارش می افزاید، انبار ۵۰۰ تنی شرکت کیمیابذر تربت حیدریه واقع در شهرستان تربت حیدریه استان خراسان رضوی به عنوان انبار محصول زیره سبز در بورس کالای ایران پذیرش شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش