اوپک

طبق توافق جدید بین سازمان کشورهای صادر کننده نفت و روسیه، ائتلاف اوپک پلاس در ژانویه سال آینده میلادی ۷.۲ میلیون بشکه در روز معادل ۷ درصد از تقاضای جهانی نفت، یعنی ۵۰۰ هزار بشکه کمتر از سطح فعلی کاهش تولید خواهد داشت.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری تسنیم، اوپک و روسیه در روز پنجشنبه توافق کردند از ابتدای ژانویه سال آینده میلادی تولید خود را کمی افزایش داده و ۵۰۰ هزار بشکه در روز اصافه کنند ولی نتوانستند در مورد سیاست وسیع‌تر و بلندمدت تولید در ادامه سال آینده میلادی تصمیم گیری کنند.

این افزایش تولید بدین معناست که سازمان کشورهای صادر کننده نفت و روسیه طی ائتلاف اوپک پلاس ۷.۲ میلیون بشکه در روز معادل ۷ درصد از تقاضای جهانی نفت، کاهش تولید خواهند داشت. این رقم در حال حاضر برابر با ۷.۷ میلیون بشکه در روز است.

این محدودیت تولید برای مقابله با تقاضای پایین نفت در بحبوحه موج دوم همه گیری ویروس کرونا اجرایی می‌شود.

انتظار می‌رفت ائتلاف اوپک پلاس حداقل در اول سال آینده میلادی کاهش تولید فعلی خود را حفظ کند. ولی پس از افزایش قیمت نفت به دنبال تایید واکسن کرونا، تولید کنندگان بسیاری لزوم ادامه کاهش تولید را زیر سوال بردند.

طبق منابع اوپک پلاس، عراق، نیجریه و امارات موافق افزایش تولید در ۲۰۲۱ بودند. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفت این ائتلاف هر ماه جلسه ای برای تصمیم گیری در مورد سیاست تولید پس از ماه ژانویه برگزار خواهد کرد و افزایش تولید ماهانه این گروه از ۵۰۰ هزار بشکه در روز فراتر نمی‌رود.

نواک گفت کاهش تولید اجباری برای کشورهایی که طی ماه‌های گذشته مازاد تولید داشته اند، تا مارس ۲۰۲۱ تمدید می‌شود.

عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان اظهار داشت تصمیم گیری در جلسه روز پنجشنبه به خاطر اختلاف نظر بین اعضا بسیار سخت بوده است.

اوپک پلاس باید بین افزایش قیمت نفت و کمک به بودجه کشورهای تولید کننده تعادلی به وجود آورد ولی نه آن قدر که به نفع افزایش تولید آمریکا باشد. قیمت نفت خام برنت پس از این تصمیم اوپک یک درصد بالاتر رفت و به ۴۸.۷۱ دلار در هر بشکه رسید.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها