املاك

یک کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر اینکه دولت باید طرح فروش اموال و املاک مازاد خود را از مسیر بورس کالا اجرایی کند، گفت: برخلاف روش‌های سنتی فروش و واگذاری اموال مانند مزایده و مذاکره که تجربه‌های ناموفق زیادی داشته است، در بورس کالا، مدیران بدون هیچ دغدغه‌ای و در شفافیت کامل می‌توانند تکالیف قانونی خود را انجام دهند.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری تسنیم، صادق قاسمی توضیح داد: در کنار تمام مزیت‌هایی که بورس کالا برای عرضه اموال مازاد دولتی دارد، اینکه مدیران دولتی در این بازار شفاف در معرض شائبه و اتهام قرار نمی‌گیرند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

به گفته وی، مشکلات و کندی زیادی که در فروش اموال و املاک شرکت‌های دولتی طی سال های اخیر به وجود آمده، باعث شده تا مدیران دولتی در واگذاری اموال و املاک دستگاه تحت مدیریت خود دغدغه داشته باشند تا مبادا مشکلی پیش آید و به دلیل ساختار سنتی این روند، شائبه هایی ایجاد شود اما بورس کالا با ابزارهایی که در اختیار دارد از دستگاه های دولتی در قبال هر گونه مشکلی صیانت می‌کند چراکه در این سازوکار همه‌چیز شفاف و قابل رصد است.

کمترین کارمزد در بورس کالا

این کارشناس بورس کالایی اضافه کرد: پایین بودن کارمزد معاملات در کارگزاری‌های بورس کالا نیز یکی از مزیت‌های مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا به ‌طور معمول در روش‌های غیربورسی به‌خصوص در معاملات بزرگ، کارمزدهایی حتی تا ۱۵ درصد نیز دریافت می‌شود که به نفع خریدار و فروشنده نیست، اما در بورس کالا معاملات با نازل‌ترین کارمزد انجام می‌شود.

شفافیت بالا

مدیرعامل کارگزاری آرمون بورس با اشاره به شفافیت معاملات در تابلوی بورس کالا، گفت: هرچند در روش واگذاری به صورت مزایده، عرضه‌کننده مشخص است ولی بسیاری از فاکتورها و شرایط دارایی عرضه شده برای عموم مشخص نیست. این در شرایطی است که در بورس کالا با بالاترین سرعت، تمام اطلاعات مربوط به معامله در اختیار عموم قرارمی گیرد.

کشف قیمت‌های واقعی

قاسمی تأکید کرد: با توجه به اینکه قیمت کارشناسی شده و همینطور قیمت نهایی در فروش اموال و املاک مازاد دولت اهمیت بسیار زیادی دارد، قیمت کشف ‌شده در بورس کالا به دلیل اینکه بر مبنای عرضه و تقاضا است، همان قیمت واقعی است اما واقعیت این است که در روش‌های دیگر قیمت‌گذاری مکانیزم شفافی ندارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در فرآیند مزایده که متقاضیان باید پیشنهادهای قیمتی خود را در پاکت به عرضه‌کننده ارائه کنند، شبهات زیادی وجود دارد و متاسفانه احتمال فساد در این روند وجود دارد اما زمانی که واگذاری از طریق بازار سرمایه انجام شود، دست تمام دلالان و افراد اهل زد و بند کوتاه می‌شود.

تمام زیرساخت‌ها در بورس کالا آماده است

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در بورس کالا بسترهای واگذاری اموال مازاد دولت فراهم است، یادآور شد: به دلیل اینکه چندین نوبت فروش اموال مازاد برخی از دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها انجام شده است، تمام نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و سامانه‌ها نیز طراحی شده است ضمن اینکه بسترهای قانونی این کار نیز در قوانین متعددی وجود دارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها