بلوم بیلت فولاد

مرکز مطالعاتی فیچ پیش‌بینی کرده است که «سال جاری، سال پایان بحران است. به‌تدریج، شاهد کاهش تبعات منفی اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا خواهیم بود و قیمت انواع کالاهای اساسی ازجمله فولاد تنزل پیدا می‌کند.» این موسسه برآورد کرده است که در سال جاری میلادی شاهد کاهش قیمت فولاد در بازار باشیم. بر مبنای این گزارش در سال جاری قیمت هر تن فولاد به مرز ۷۵۰ دلار می‌رسد درحالی‌که در سال گذشته هر تن فولاد به‌طور متوسط با قیمت ۹۵۰ دلار مبادله شد؛ انتظار می‌رود روند کاهش قیمت فولاد در بازار جهانی ادامه یابد و طی فاصله سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ میلادی، قیمت هر تن فولاد به مرز ۵۳۵ دلار تقلیل پیدا کند.

به گزارش اختصاصی «کالاخبر»؛ فیچ در این گزارش با اشاره به این مطلب که پیش‌بینی آن‌ها برای نیمه دوم سال ۲۰۲۱ تحقق پیدا کرد، افزود: «سال جاری، سال پایان بحران است. به‌تدریج، شاهد کاهش تبعات منفی اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا خواهیم بود و قیمت انواع کالاهای اساسی ازجمله فولاد تنزل پیدا می‌کند.»

وضعیت باثبات در بازار جهانی فولاد

آمارها نشان می‌دهد از فصل آخر سال ۲۰۲۱ قیمت فولاد در بازار امریکا به ثبات رسیده است و انتظار می‌رود این ثبات نسبی تا انتهای نیمه اول سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد. فیچ با اشاره به اینکه سویه اومیکرون باعث شده تا فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های مختلف دنیا با اختلال زیادی روبرو شود، تأکید کرد: «درصورتی‌که این سویه جدید باعث ایجاد تعطیلات گسترده در فعالیت‌های اقتصادی شود، به‌تدریج اقتصاد با چالش روبرو می‌شود و پیش‌بینی در مورد نرخ رشد اقتصادی در سال جدید و حتی قیمت کالاهای اساسی تغییر می‌کند. اما با توجه به شرایط فعلی و اطلاعات کنونی اوضاع را می‌توان نسبتاً باثبات ارزیابی کرد.»

صنایعی که از قیمت فولاد متأثر می‌شوند

درصورتی‌که قیمت فولاد در بازار جهانی کاهش پیدا کند، قیمت محصولات صنعتی مختلفی که با استفاده از فولاد تولید می‌شوند هم تنزل خواهد یافت که خبر خوبی برای متقاضیان این کالاها است. ازجمله صنایعی که از این وضعیت منتفع می‌شود، صنعت ساختمان است. طی همه‌گیری کرونا هزینه ساخت مسکن در دنیا رشد کرده بود و تقاضا برای آن هم با کاهش همراه بود. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها