• ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
  • کد خبر: 70245
آلومینیوم

تنش‌های موجود میان ایالات متحده و روسیه بر سر اوکراین، موجب تشدید مشکلات بخش آلومینیوم شده است، بخشی که به نظر می‌رسد با افزایش قیمت برق در سال گذشته، دچار ضربه شده است.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از اقتصاد آنلاین، به گزارش وال استریت ژورنال، قیمت آلومینیوم در شش ماه گذشته با ۲۴ درصد افزایش به بیش از ۳۱۰۰ دلار در هر تن رسیده که بالاترین سطح قیمتی در نزدیک به یک دهه گذشته است. دورنمای تهاجم روسیه به اوکراین اوضاع را بیش از پیش وخیم کرده است. روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم در جهان است و تاجران نگران هستند که در صورت بروز درگیری، صادرات این کشور تحت تاثیر قرار گیرد.

این مسئله به فشاری می‌افزاید که طی ماه‌ها افزایش هزینه‌های انرژی ایجاد کرده است. این روند منجر به تعطیلی کارخانه‌هایی در چین و اروپا شده که نتوانسته‌اند هزینه‌ها را به اندازه کافی کاهش داده تا سودآور باقی بمانند.

در اروپا هم به دلیل افزایش برودت هوا و کاهش جریان گاز از روسیه، قیمت گاز طبیعی تقریبا پنج برابر سال گذشته شده است. انرژی می‌تواند تا نیمی از هزینه ساخت آلومینیوم را تشکیل دهد، به همین دلیل است که تاجران به این کالا لقب برق فشرده داده‌اند.

معامله‌گران نگران آن هستند که تعطیلی کارخانه‌های ذوب، تامین منابع را در بازاری که به داشتن مقدار زیادی فلز برای دور زدن عادت دارد، سخت‌تر کند. افزایش هزینه‌های آلومینیوم هزینه‌ای اضافی برای خریدارانی مانند خودروسازان است که درحال‌حاضر با محدودیت‌های زنجیره تامین از جمله کمبود جهانی تراشه‌های کامپیوتری دست و پنجه نرم می‌کنند.

صعود آلومینیوم با افزایش قیمت برق

نمودار قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن در یک دهه گذشته

شرکت آلکوا Alcoa Corp. در اواخر سال گذشته اعلام کرد که کارخانه غیرسودآور آلومینیوم سان سیپریان San Ciprián در اسپانیا که سالانه ظرفیت تولید ۲۲۸ هزار تن آلومینیوم دارد، تعطیل خواهد شد. احتمالا به دلیل چالش‌های ناشی از آنچه آلکوآ قیمت‌های گزاف انرژی نامید، تقریبا دو سال تعطیل خواهد بود. قیمت برق در اسپانیا در اواخر سال گذشته به رکورد بالایی دست یافت.

روی هاروی مدیر اجرایی آلکوا با اعلام این تصمیم گفت: این یک مسیر چالش برانگیز برای همه افراد درگیر در این صنعت بوده است.

نورسک هیدرو تولیدکننده نروژی آلومینیوم نیز اعلام کرد که در واکنش به قیمت برق که هیچ نشانه‌ای از کاهش در کوتاه مدت نشان نمی‌دهد، تولید خود را در یک کارخانه مستقر در اسلواکی تا ۶۰ درصد ظرفیت کاهش خواهد داد.

شرکت‌های دیگری که صاحب کارخانه‌های ذوب آلومینیوم در مناطقی از جمله مونته‌نگرو، رومانی و فرانسه هستند نیز برنامه‌هایی برای کاهش تولید ارائه کرده‌اند. اینها به دنبال یک رشته کاهش تولید فلزات در چین در بحبوحه کمبود برق در چین است.

به گفته لین جائو استراتژیست کالایی مک‌کوآیر، کارخانه‌های ذوب اخیرا حدود ۸۱۰ هزار تن ظرفیت تولید سالانه را در اروپا به صورت آفلاین برداشت کرده‌اند. از آنجایی که چندین میلیون تن تولید نیز در چین از چرخه خارج شده است، حدود ۴ میلیون تن ظرفیت در سراسر جهان مسدود یا به دلیل بالا رفتن قیمت انرژی متوقف شده است.

تحلیل‌گران بر این باورند که چندین کارخانه ذوب دیگر در اروپا وجود دارد که ممکن است در صورت عدم کاهش قیمت انرژی در چند ماه آینده مجبور به کاهش تولید یا تعطیلی شوند.

بر اساس داده‌های فکت‌ست FactSet درحال‌حاضر ذخایر آلومینیوم در انبارهای مورد تایید بورس فلزات لندن به کمتر از ۸۵۰ هزار تن کاهش یافته که پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۷ تاکنون است. در مارچ ۲۰۲۱، این میزان بیش از دو برابر این رقم بود.

فلز در سوله‌های مورد تایید بورس فلزات لندن، نگاهی اجمالی به منابع جهانی می‌دهد که می‌تواند گمراه‌کننده باشد. با این حال، تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران می‌گویند کاهش ذخایر در انبارهایی که به عنوان آخرین راه‌حل در نظر گرفته می‌شود، نشانه‌ای از کمبود عرضه کلی است.

مورگان استنلی تخمین می‌زند که عرضه آلومینیوم ممکن است یک میلیون تن کمتر از تقاضا در سال ۲۰۲۲ باشد. تنگناهای حمل‌ونقل همچنان انتقال آلومینیوم را به مناطقی که برای آن تقاضا داده‌اند، دشوار می‌کند.

تقریبا ۶۷ میلیون تن آلومینیوم اولیه که از مواد خام به جای ضایعات به‌دست می‌آید، سالانه در سراسر جهان تولید می‌شود. چین بیش از نیمی از تولید جهانی را به خود اختصاص داده است، در حلی که ایالات متحده بزرگترین واردکننده فلز در جهان است.

صعود آلومینیوم با افزایش قیمت برق

نمودار کاهش تولید جهانی آلومینیوم به دلیل افزایش هزینه انرژی

بهبود تولید چین می‌تواند به سرعت عرضه جهانی را افزایش دهد. با این حال، سیاست‌گذاران پکن قصد دارند تولید آلومینیوم را برای کنترل انتشار کربن پس از یک توسعه طولانی مدت که جهان را سرشار از عرضه این فلز کرده بود، محدود کنند.

گراهام کر مدیر اجرایی شرکت ساوت ۳۲ South۳۲ Ltd. عنوان کرد: احتمالا در ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته، مازاد عرضه به تازگی در چین شکل گرفته و اکنون بار دیگر شاهد تعادل مجدد آن خواهیم بود.

لوک صدریان مدیر ارشد سرمایه‌گذاری صندوق تامینی کالاهای جهانی مستقر در لندن، در میان سرمایه‌گذارانی که بر روی تداوم این شرط‌بندی کرده‌اند، قرار دارد. او بر این باور است که قیمت‌ها می‌توانند به بالای ۴ هزار دلار در تن افزایش یابند اما این روند در یک خط مستقیم صعودی حرکت نمی‌کند.

وی همچنین تصریح کرد: وقتی کارخانه آلومینیوم را تعطیل می‌کنید، این محدود به چند روز نخواهد بود. به دلیل وضعیت انرژی که اکنون در جریان است، آلومینیوم ممکن است مانند یک سنگ معدن در کمبود عرضه شروع به تجارت کند و نوسانات بیشتری داشته باشد. 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها