آلومینیوم

بازارهای آلومینیوم تا پیش از این با موجودی اندک برای عرضه دست و پنجه نرم می کردند و اکنون رشد تنش‌های ژئوپلیتیکی می تواند مشکل مذکور را تشدید کند.

به گزارش «کالاخبر»؛ با ادامه بن بست میان روسیه و اوکراین، ابهامات بازار آلومینیوم را فرا گرفته است. افزایش حضور نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین، اعزام نیروهای آمریکایی به اروپای شرقی را به دنبال داشته است.

وب سایت متال ماینر به بررسی پیامدهای احتمالی حمله نظامی روسیه به اوکراین در بازارهای فلزات پرداخته است. یکی از نگرانیهای بازار، قیمتهای انرژی است. اروپا همچنان با بحران انرژی دست و پنجه نرم می‌کند که قیمت گاز طبیعی را در مقایسه با یک سال پیش پنج برابر بالا برده است.

روسیه حدود ۳۵ درصد از گاز طبیعی مورد نیاز اروپا را تامین می‌کند. این گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ که از اوکراین عبور می‌کند، تامین می شود. خط لوله نورد استریم ۲ که از دریای بالتیک عبور می‌کند، ظرفیت صادرات گاز روسیه به آلمان را دو برابر می‌کند. با این حال این پروژه در انتظار دریافت تایید از سوی رگولاتورهای آلمان است. کارخانه های آلومینیوم تحت تاثیر افزایش هزینه های انرژی که به سودآوری آنها لطمه زده است، ظرفیت تولیدشان را تعطیل یا محدود کرده اند. بین چین و اروپا، کاهش ظرفیت تولید جهانی به حدود چهار میلیون تن رسیده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اگر جنگی اتفاق بیافتد، تحریمهایی احتمالا در کار خواهند بود. روسیه حدود ۳.۶ میلیون تن آلومینیوم در سال ۲۰۲۰ تولید کرد و دومین تولیدکننده بزرگ جهان بود. تحریمها حتی اگر همان طور که در سال ۲۰۱۸ تنها شرکت روسال روسیه را هدف گرفتند، مستقیما بر بازار آلومینیوم اعمال نشوند، با محدود کردن عرضه تجارت این فلز را تحت تاثیر قرار می دهند. هر گونه تحریمی قیمت آلومینیوم را بالاتر خواهد برد. در حال حاضر لایحه تحریمها از سوی آمریکا در سنای این کشور در دست بررسی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها