• ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
  • کد خبر: 70721
آلومینیوم

سه شنبه ۸ فوریه فلز آلومینیوم به بیشترین قیمت خود طی ۱۳ سال گذشته رسید. این در حالی است که تعطیلی واحدهای ذوب چینی و اروپا همراه با کمبود این فلز در بازار، افزایش قیمت را در پی داشته است.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از باشگاه آلومینیوم، گلدمن ساکس پیش‌بینی قیمت فلز آلومینیوم را در سال ۲۰۲۲ به ۴۰۰۰ دلار (تن) تغییر داده است.

قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن در روز سه شنبه ۱۹ بهمن با ۳.۳ درصد افزایش به ۳۲۳۶ دلار (تن) رسید. این رقم پیک قیمت در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ را رد کرد و به رکورد جدیدی در ۱۳ سال اخیر رسید.

فلز آلومینیوم در میان فلزات پایه از ابتدای سال جاری تاکنون، بهترین عملکرد را داشته است. دیدگاه خوش‌بینانه حاکی از آنست که در شرایط کمبود فلز در بازار، قیمت این فلز به بالای ۳۳۸۰ دلار (تن) افزایش بیابد.

از ابتدای ماه فوریه قیمت بعضی کامودیتی‌های کلیدی نظیر نیکل و نفت خام افزایش داشته است. همزمان، مصرف با توجه به عبور از همه گیری کرونا افزایش داشته ولی موجودی فلز، همگام با تقاضا نبوده است.

گروه گلدمن ساکس پیش‌بینی ۱۲ ماهه فلز آلومینیوم را به ۴۰۰۰ دلار (تن) افزایش داده است. دیدگاه این گروه آن است که به علت اختلال در تأمین برق در چین و اروپا و احتمال کاهش تولید این فلز، افزایش قیمت آلومینیوم در بازار محتمل است.

به گفته دو تن از آنالیزورهای بازار در گروه گلدمن ساکس، بازار آلومینیوم با توجه به کمبود موجودی در چین و خارج از چین با افزایش قیمت طی سال ۲۰۲۲ مواجه خواهد شد.

موجودی آلومینیوم در بازار به کمترین مقدار خود از سال ۲۰۱۸ تاکنون رسیده و قیمت آلومینیوم به همین واسطه از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون ۱۳ درصد افزایش داشته است.

با توجه به معضل انرژی واحدهای ذوب در اروپا و شایعات شیوع مجدد کرونا در چین، خریداران سریعاً آلومینیوم را از انبارها خارج کرده‌اند که خود بر افزایش قیمت مؤثر است.

به گفته یک کارشناسان گلدمن ساکس، ویژگی بارز کمبود فیزیکی آلومینیوم در بازار آن است که سریعاً همه بازار را فرا می‌گیرد و باعث نوسان قیمت می‌شود.

شاخص کالای بلومبرگ در ماه فوریه به بیشترین مقدار خود رسید و براساس گزارش بلومبرگ به بیش از دو برابر کمترین مقدار خود در این چهار سال و ابتدای شیوع کرونا، افزایش یافته است.

وینیو یائو، ‌تحلیل‌گر ارشد کالای بانک ING  در این رابطه می‌گوید: " درحال‌حاضر ما شاهد یک طوفان شدید در بازار آلومینیوم هستیم. بحران انرژی اروپا و شرایط موجود در چین موجودی این فلز را در بازار محدود کرده است."

از نظر یائو سرمایه‌گذاران هم اکنون افزایش قیمت آلومینیوم و کاهش قیمت مس را پیش بینی کرده‌اند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها