نفت

تحلیلگران می‌گویند بودجه ۸۴۹ میلیارد ریالی (۲۲۶ میلیارد دلار) عربستان برای سال ۲۰۲۱ بر اساس نفت بشکه ای ۴۸ دلار بسته شده است.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری تسنیم، عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان گفت علیرغم اختلاف نظرهای موجود در مورد همه‌گیری ویروس کرونا، ائتلاف اوپک پلاس همچنان بازار نفت را مدیریت خواهد کرد.

وی در اجلاسی در مورد بودجه عربستان در ۲۰۲۱ گفت: «ما در مورد بازارهای متعادل صحبت می‌کنیم. بازارهایی که از سرمایه‌گذاری و توسعه حمایت می کنند».

اوپک و متحدانش به رهبری روسیه در ۲۰۲۰ اختلاف نظرهای خود را در مورد نحوه تقابل با همه‌گیری ویروس کرونا در نشست‌های مختلف بر سر سهمیه‌های تولید آشکار کردند.

عبدالعزیز بن سلمان گفت در شرایطی که همه‌گیری ویروس کرونا در کشورهای غربی افزایش یافته، اولویت عربستان همچنان کاهش عرضه نفت است.

ولی سایر اعضای اوپک پلاس از جمله روسیه و امارات تمایل بیشتری به برداشته شدن سهمیه‌ها دارند تا بتوانند سهم بازار را دوباره بدست آورند. در آخرین اجلاس این ائتلاف در سوم دسامبر توافق شد ۵۰۰ هزار بشکه در روز به تولید این گروه از ژانویه ۲۰۲۱ اضافه شده و یک اجلاس ماهانه برای تعیین سطح تولید در ماه‌های بعد برگزار شود.

نشست بعدی ائتلاف اوپک پلاس در چهارم ژانویه خواهد بود.

وزارت دارایی عربستان اعلام کرد درآمد این کشور که بزرگترین صادر کننده نفت دنیاست، ۳۰.۷ درصد در ۲۰۲۰ کاهش یافته و به ۴۱۲ میلیارد ریال (۱۰۹.۸۱ میلیارد دلار) رسیده است. عربستان هزینه های خود را در بودجه سال آینده میلادی ۷ درصد نسبت به سطح ۲۰۱۹ پایین آورده تا کسری بودجه خود را کاهش دهد. بودجه عربستان معمولاً نمایانگر انتظار آن از قیمت نفت است ولی هنوز اعلام نشده عربستان قیمت نفت را در تعیین بودجه خود چقدر در نظر گرفته است.

تحلیلگران می‌گویند بودجه ۸۴۹ میلیارد ریالی (۲۲۶ میلیارد دلار) عربستان بر اساس نفت بشکه ای ۴۸ دلار بسته شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها