مواد غذایی

حمله روسیه به اوکراین با افزایش تورم مواد غذایی، اختلال در عرضه جهانی غلات و کودهای کشاورزی و تشویق سیاست حمایت از تولید داخل، امنیت سیستم غذایی دنیا را تهدید می‌کند.

به گزارش « کالاخبر » به نقل از خبرگزاری تسنیم، سیستم غذایی جهان مورد تهدید قرار گرفته چون حمله روسیه به اوکراین یکی از بزرگ‌ترین مناطق حاصل خیز کشاورزی دنیا را در خطر قرار داده‌است. در این‌جا قصد داریم به جدیدترین تحولات و تأثیرات آنها بپردازیم:

تورم مواد غذایی

جنگ اوکراین منطقه اصلی تولیدکننده غلات اروپا را تحت تاثیر قرار می‌دهد که به‌معنای افزایش بیشتر قیمت مواد غذایی در سراسر جهان و تشدید بحران گرسنگی همه‌جانبه است. سازمان ملل هشدار داده‌است با توجه به مختل شدن تجارت و برداشت محصولات در آینده، قیمت مواد غذایی ۲۲ درصد دیگر افزایش خواهد داشت.

گندم، ذرت و برنج بیش‌از ۴۰ درصد از کالری مصرفی مردم دنیا را تشکیل می‌دهند. بالا رفتن قیمت حمل‌ونقل، تورم انرژی، شرایط بد جوی و کمبود نیروی کار تولید را سخت‌تر کرده‌است. جنگ اوکراین قیمت‌ها را بالاتر خواهد برد و گرسنگی را به سطحی بی‌سابقه می‌رساند.

سیاست حمایت از تولید داخل

دولت‌ها اقداماتی جهت نگه‌داشتن عرضه مواد غذایی در خانه انجام داده‌اند که تورم مواد غذایی را طولانی‌تر خواهد کرد. مجارستان، اندونزی و آرژانتین از جمله کشورهایی هستند که صادرات محصولات کشاورزی از گندم گرفته تا روغن پخت‌وپز را در تلاش برای مهار قیمت‌های داخلی و حمایت از عرضه داخلی غذا به‌دنبال حمله روسیه به اوکراین و ترس از کمبود غذا، محدود کرده‌اند. روسیه با اعلام طرح خود برای محدود کردن تجارت برخی مواد خام اولیه این شرایط را سخت‌تر کرده‌است.

کودهای کشاورزی  

هرچیزی که به تولید مواد غذایی مربوط می‌شود گران‌تر شده‌است. روسیه به‌عنوان یک عرضه‌کننده بزرگ کودهای کشاورزی، تولیدکنندگان داخلی را مجبور به کاهش صادرات کرده‌است. بنابراین نگرانی درمورد کمبود این محصولات در بین کشاورزان بالا رفته‌است. این اقدام روسیه بازارهای جهانی را بی‌ثبات می‌کند. کشاورزان برزیل به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکنندگان کود دنیا همین حالا هم برای بدست آوردن این محصولات مشکل دارند. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرده کشورش عرضه کودهای کشاورزی را تنها به کشورهایی خواهد داشت که روابط دوستانه با روسیه برقرار کنند.

قیمت سوخت مورد نیاز کشاورزان جهت گرم کردن انبارها و به راه انداختن تجهیزات کشاورزی و تولید غذا هم روبه‌افزایش است.

حمل‌ونقل در دریای سیاه

کشتی‌های حامل غلات از دریای آزوف که آبراهی بین روسیه و اوکراین است و به دریای سیاه متصل می‌شود دوری می‌کنند. حمله روسیه در ابتدا عرضه گندم و روغن‌های نباتی را در جهان مختل کرده‌ چون حمل‌ونقل دریایی در این منطقه متوقف‌شده است. ترس از امنیت خدمه و هزینه‌های بیمه باعث شده شرکت‌های کشتیرانی از فرستادن کشتی‌هایشان به روسیه و اوکراین خودداری کنند. روسیه و اوکراین روی‌هم‌رفته یک‌چهارم تجارت گندم دنیا و یک‌پنجم فروش ذرت دنیا را در اختیار دارند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش

کلیدواژه ها